close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 14 lutego 2017

  Instytut Polski w Wilnie rozpoczął kampanię informacyjną promującą polską naukę oraz możliwości podjęcia studiów w Polsce. Na Międzynarodowych Targach Wiedzy, Edukacji i Kariery „Studijos 2017” w Wilnie zaprezentowano polskie stoisko.

  Motywem przewodnim tegorocznej kampanii pod hasłem „Studia w Polsce – Twoja droga do gwiazd” jest dynamicznie rozwijający się w Polsce przemysł wysokich technologii i promocja związanych z tą dziedziną kierunków studiów, takich jak robotyka kosmiczna i mechatronika, na polskich uczelniach technicznych.

   

  W roku akademickim 2016/2017 odnotowały one rekordowe zainteresowanie, nawet 7 osób starało się o miejsce na Politechnice Warszawskiej. Dzieje się tak, dzięki ciekawym kierunkom studiów, nowocześnie wyposażonym laboratoriom, profesjonalnej kadrze dydaktycznej oraz gwarancji zatrudnienia po skończeniu nauki. Pod koniec 2016 polski rząd utworzył specjalny Fundusz BRIdge CVC w wysokości 450 milionów euro, który wspierać ma komercjalizację wyników badań polskich naukowców. W Polsce działa już około 100 firm wytwarzających technologie kosmiczne a wartość tego rynku szacuje się na niemal 2,5 miliarda euro.

   

  W dn. 2-4 lutego 2017 r., na polskim stoisku na Międzynarodowych Targach Wiedzy, Edukacji i Kariery „Studijos 2017” w Wilnie, przygotowanym wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji swoją ofertę przedstawiły wiodące polskie uczelnie wyższe, m.in.

   

  Uniwersytet Jagielloński, Szkoła Główna Handlowa, SGGW, Collegium Civitas, Politechnika Wrocławska, Białostocka, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych i in. Gościom targów rozdano 3000 ulotek informacyjnychw języku litewskim o studiach w Polsce.

   

  Przedstawiciele MNiSW oraz kilku uczelni, oprócz obecności na stoisku, spotkali się z uczniami polskich szkół w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Spotkanie zorganizował Wydział Konsularny Ambasady RP oraz Polska Macierz Szkolna. Na Targach w Wilnie odbyło się też specjalne spotkanie z przedstawicielami Katedry Automatyki i Robotyki Politechniki Białostockiej, którzy zaprezentowali łaziki marsjańskie, stworzone przez swoich studentów, którzy już dwukrotnie zyskali uznanie na prestiżowych zawodach łazików marsjańskich - University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Goście z PB odwiedzili także polską Szkołę Inżynieryjną im. J. Lelewela w Wilnie, gdzie spotkali się z młodzieżą klaso profilu inżynieryjnym.

   

  W tym roku polskiemu stoisku towarzyszyła wyjątkowa wystawa „Nauka to wolność”, powstała w ramach obchodów 25. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych w Polsce. Jest to multimedialna ekspozycja w całości poświęcona osiągnięciom polskiej nauki na przestrzeni ostatnich 25 lat.

   

  Wystawa prezentuje najciekawsze polskie wynalazki, osiągnięcia naukowe i wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza, od odkrycia pierwszych planet nie należących do układu słonecznego, poprzez odkrycia archeologiczne w Egipcie, osiągnięcia polskich fizyków pracujących w CERN, po wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego satelity. Wystawa została zaprezentowana dzięki uprzejmości i wsparciu MNiSW.

   

  Dodatkowo, w ramach kampanii, na ulicach Wilna pojawiło się około 60 wielkoformatowych plakatów, zaprojektowanych przez uznaną polską graficzkę Magdę Pilaczyńską, reklamujących możliwości studiów w Polsce. W dzienniku „Lietuvos žinios“ oraz w magazynie dla przyszłych studentów „Kur stoti” pojawiły się specjalne artykuły i reklamy kampanii.

   

  Udział w targach jest elementem długofalowej kampanii realizowanej przez Instytut Polski w Wilnie, której celem jest promocja polskiej nauki i polskiego szkolnictwa wyższego na Litwie. Stałymi partnerami projektu są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: