close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 26 lutego 2016

  Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Instytucie Polskim w Pradze odbyła się prezentacja pierwszej pracy czeskiego historyka na temat pobytu na ziemiach czeskich wiosną 1945 roku oddziałów Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

  Wędrówka przez terytorium ówczesnego Protektoratu Czech i Moraw tak dużego oddziału polskiego podziemia niepodległościowego pozostawała w Czechach do niedawna tematem całkowicie zapomnianym. Dopiero w ubiegłym roku, m.in. dzięki działaniom IP w Pradze pojawiły się z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej pierwsze artykuły poświęcone tym wydarzeniom. Ich autorem był historyk z Instytutu Historii Czeskiej Akademii Nauk, dr. hab. Jiří Friedl, którego zainteresowanie tematem zaowocowało publikacją pt. „Żołnierze – banici. Brygada Świętokrzyska NSZ na ziemiach czeskich w 1945 r.” Książkę wydał Instytut Historii Wojskowości Republiki Czeskiej.

   

  W Instytucie Polskim w Pradze odbyła się dyskusja na temat Brygady Świętokrzyskiej w szerszym kontekście polskiego podziemia niepodległościowego w czasach wojny i okresie powojennym. O odmienności sytuacji Polski zagrożonej równocześnie przez dwa systemy totalitarne oraz trudnych wyborach, które sytuacja ta stawiała przed dowódcami poszczególnych sił konspiracyjnych, mówił dr Maciej Korkuć z krakowskiego IPN, autor wielu publikacji na temat Wyklętych. W żywej dyskusji po wstępnych wystąpieniach obu gości głównych wzięli także udział obecni na sali znawcy omawianego okresu, prof. Rafał Wnuk z Muzeum II Wojny Światowej i historyk i publicysta Michał Wołłejko a także licznie przybyli historycy czescy.

   

  Spotkanie oraz publikacja wpisują się w długofalowy projekt IP w Pradze, który od początku zeszłego roku kładzie szczególny nacisk na prezentację w swoich działaniach odmienności polskiej narracji historycznej związanej z okresem zakończenia II wojny światowej.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: