close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 17 maja 2017

  Nietypowego zadania podjął się Instytut Polski w Pradze. Poprzez serię wydarzeń stara się wytłumaczyć fenomen polskiego katolicyzmu w najbardziej zlaicyzowanym kraju Europy. Głównym punktem projektu jest wystawa „Architektura VII Dnia” w prestiżowej galerii sztuki nowoczesnej DOX.

  „Okazuje się, że takie pojęcia jak crowdfunding i crowdsourcing były praktycznie wykorzystywane przez polskich katolików dawno przedtem zanim stały się modne” – piszą o wystawie czeskie media. „Architektura VII Dnia“, projekt trójki młodych kuratorów z Wrocławia, Izabeli Cichońskiej, Karoliny Popery i Jakuba Snopka, prezentuje fenomen wspólnotowego budowania kościołów w okresie PRL-u, przeważnie bez zgody ówczesnych władz, łącząc historię, architekturę i badanie fenomenów społecznych. „Muszę przyznać, że nigdy wcześniej o tym nie słyszałem. Opowieści o tych budynkach powstających bez pozwoleń na budowę i ciężkiego sprzętu zafascynowały mnie“ – stwierdził podczas wernisażu dyrektor Galerii Leoš Válka.

   

  Religia i katolicyzm wg badań opinii publicznej jedno z pierwszych skojarzeń, które wiąże przeciętny Czech z Polską. Prezentacja wystawy w galerii DOX jest częścią projektu Instytutu Polskiego ukierunkowanego na wyjaśnienie historycznych i socjologicznych źródeł tego fenomenu, przede wszystkim na wskazanie zupełnie dla Czechów nieoczywistego powiązanie katolicyzmu i wolności w polskiej historii. W ramach cyklu ukazała się też publikacja (przygotowana przez czeskie wydawnictwo CDK we współpracy z krakowskim Ośrodkiem Myśli Politycznej i przy wsparciu Forum Polsko-Czeskiego). Składają się na nią teksty takich autorów jak Paweł Milcarek, Krzysztof Koehler, Michał Łuczewski i Paweł Rojka. 

   

  Wystawa w Pradze potrwa do 22 maja (http://www.dox.cz/cs/vystavy/architektura-vii-dne) . Informacje o publikacji: https://www.cdk.cz/knihy/politika-spolecnost/panbickari

   

  Wybrane informacje prasowe o wystawie:

  Česká televize

  Magazin Aktualne

  Rozhlas

  RTV Plus

  Rozhlas

  opr. Instytut Polski w Pradze

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: