close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 20 kwietnia 2018

  Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz otworzyli w Bukareszcie wystawę „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy”. Z inicjatywy tamtejszego Instytut Polskiego w stolicy Rumunii można ją oglądać do 20 maja.

  Wystawa prezentuje Józefa Piłsudskiego jako architekta polskiej niepodległości odzyskanej w 1918 roku i osobę, która miała decydujący wpływ na kształt Polski po I wojnie światowe. Przypomina także zasługi dowódcy i polityka dla całego kontynentu, szczególnie poprzez wygraną w 1920 roku Bitwę Warszawską, która na kilka dekad uchroniła Polskę i Europę przed bolszewikami.

   

  Józef Piłsudski miał także bliskie związki z Rumunią. Był zaprzyjaźniony z rumuńską rodziną królewską, bywał w tym kraju na długich wakacjach i cztery razy w czasie wizyt oficjalnych (1922, 1928, 1931, 1932).

   

  Wystawa „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy” jest elementem rumuńskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wpisuje się także w stulecie tzw. Wielkiego Zjednoczenia Rumunii, które kraj ten świętuje w 2018 roku. Podkreślił to w swym wystąpieniu 18 kwietnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

   

  – Ta rocznica nas łączy. Łączy nas też troska i dbałość o to, żeby zachować na kontynencie europejskim i na świecie pokój, aby nie dochodziło do tragedii i następnych wojen światowych – mówił marszałek Karczewski otwierając wystawę.

   

  Ekspozycja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu jest prezentowana w Rumunii przez Instytut Polski z Bukaresztu, a jej wernisaż został zorganizowany we współpracy z Ambasadą RP w Rumunii.

   

  - Dzięki fantastycznym zasobom polskich archiwów mogliśmy uzupełnić wystawę, która jest pokazywana w różnych krajach świata, o plansze poświęcone Rumunii. Przypominają one o bardzo bliskich kontaktach między naszymi krajami w okresie międzywojennym i budzą szczególne zainteresowanie rumuńskiej publiczności, dla której postaci takie jak królowa Maria czy premier Nicolae Iorga, widoczni na tych zdjęciach, są doskonale rozpoznawalne – dodaje Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

   

  Ekspozycję, przygotowaną w wyniku współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Instytutu Polskiego, można oglądać do 20 maja w Muzeum Miasta Bukaresztu.

   

  Instytut Polski w Bukareszcie

   

  Zdjęcia: Katarzyna Zalaszewska, Wojciech Mrozowski/Instytut Polski w Bukareszcie

  1_Bukareszt
  2_Bukareszt
  3_Bukareszt
  4_Bukareszt
  5_Bukareszt

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: