close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 25 kwietnia 2016

  20 kwietnia w Berlinie rozpoczął się największy festiwal filmu polskiego za granicą – filmPOLSKA 2016 organizowany od 11 lat przez Instytut Polski w Berlinie.

  W ciągu 7 dni w 11 kinach, klubach i galeriach w Berlinie, Poczdamie i Frankfurcie nad Odrą zobaczyć można ponad 100 pokazów filmowych z udziałem 23 gości. Gwiazdą tegorocznej, 11. już edycji festiwalu jest Jerzy Skolimowski. Retrospektywę jego filmów, w tym słynny, uhonorowany Złotym Niedźwiedziem „Le depart” zobaczyć można było w kinie Zeughaus. Festiwal został uroczyście otwarty najnowszą produkcją Jerzego Skolimowskiego „11 minut” w kinie Babylon w Berlinie.

   

  W programie „Nowe polskie kino”, jednej z sześciu sekcji festiwalu, publiczność niemiecka zobaczyć może m.in. „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej nagrodzone na festiwalu Sundance, „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego, które święciły tryumfy na tegorocznym Berlinale, „Kosmos” Andrzeja Żuławskiego, „Baby bump” Jakuba Czekaja czy „Zud” Marty Minorowicz.

   

  Prezentując nowe polskie kino a także nieco zapomniane aspekty polskiej klasyki filmowej przybliżamy niemieckiej publiczności polskie społeczeństwo, pokazujemy polski punkt widzenia w sposób, który pozwala go Niemcom lepiej zrozumieć -  mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie Katarzyna Wielga-Skolimowska. Liczymy również na to, że filmy, które prezentujemy często jako prapremiery niemieckie, znajdą dzięki festiwalowi szerszą dystrybucję w Niemczech.

   

  Polski przemysł filmowy okazuje się być wyjątkowo postępowy, co odzwierciedla się nie tylko w tematach i sposobach realizowania filmów, lecz również w dużej ilości filmów realizowanych przez kobiety – napisała Carolin Haentjes w dzienniku Der Tagesspiegel.

   

  Wśród pokazów specjalnych znajdzie się prapremiera niemiecka filmu „Karski i władcy ludzkości” w reżyserii Sławomira Grunberga w Topografii Terroru, berlińskim centrum dokumentacji historii Trzeciej Rzeszy. Po projekcji publiczność będzie miała okazję porozmawiać z producentem filmu Dariuszem Jabłońskim.

   

  Ważnym wątkiem festiwalu jest temat migracji, wśród filmów prezentowany jest m.in. „Nowy Świat” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego o losach młodych migrantów z Afganistanu, Ukrainy i Białorusi, którzy próbują zacząć nowe życie w Polsce, czy dokument „Bracia” Zbigniewa Osińskiego o repatriantach z Rosji. Festiwal zamykać będzie prezentacja nagrodzonego Europejską Nagrodą Filmową „300 mil do nieba” Macieja Dejczera. Projekcji towarzyszy dyskusja poświęcona możliwościom integracji dzieci przez działania kulturalne.

  Ważnym elementem tegorocznego programu stanowi polska animacja, w tym pierwszy tak szeroki przegląd nestora polskiej animacji Jerzego Kuci. Tradycyjne prezentowane są również produkcje młodych polskich filmowców wykształconych w łódzkiej szkole filmowej. Rektor PWSFTiTV w Łodzi Mariusz Grzegorzek prowadzi warsztaty dla adeptów sztuki filmowej z Niemiec.

   

  Od dwóch lat w programie towarzyszącym festiwalowi znajdują się wystawy w galerii Instytutu Polskiego. Tym razem zaproszenie do stworzenia nowej instalacji przyjął Konrad Smoleński, artysta, który reprezentował Polskę na Biennale w Wenencji w 2013 roku. Wystawę „Phantom power” można oglądać do 10.06 w galerii Instytutu. Twórca zrealizował również 8 zwiastunów festiwalowych, które publiczność obejrzała w kinach i na stronie Instytutu.

  Festiwal filmPOLSKA organizowany jest przez Instytut Polski w Berlinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Wydarzeniu patronuje Medienboard Berlin-Brandenburg, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Difactory. Projekcje oraz spotkania odbywają się w kinach i w klubach: Babylon, Zeughauskino, Arsenal, Martin-Gropius-Bau, Topografia Terroru, kino FSK, kino Thalia w Poczdamie, kino Cinestar we Frankfurcie nad Odrą, Bundesplatz-Kino, kino Acud, Klub Polskich Nieudaczników i Filmclub K18.

  Dorocznie filmPOLSKA odwiedza ok. 8 tys. widzów.

  Link do strony festiwalowej: http://www.filmpolska.de/

  Link do strony placówki: http://www.polnischekultur.de/

  Strona festiwalowa na Facebook: https://www.facebook.com/filmpolska.berlin/

  opr. Instytut Polski w Berinie

  Instytut Polski w Berlinie
  Burgstraße 27, 10178 Berlin
  Tel.: 0049 30 24 75 81 0
  berlin@instytutpolski.org
   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: