close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 15 lutego 2017

  „Dzięki jej [Pauliny Ołowskiej] kostiumom, inspirowanym obrazami polskiej artystki Zofii Stryjeńskiej, ożyły fantastyczne, bajkowe bóstwa mitologii słowiańskiej.”— tak pisał Brian Seibert w recenzji dla New York Times po spektaklu Pauliny Ołowskiej Bożki słowiańskie—Wieniec ceremonii w nowojorskim The Kitchen.

   

  Multidyscyplinarny performance, inspirowany serią obrazów Zofii Stryjeńskiej o tym samym tytule, prezentowany był w Nowym Jorku między 26 a 28 stycznia 2017, przy pełnej widowni i biletach wyprzedanych na kilka dni wcześniej. The Kitchen to jedna z najstarszych instytucji kulturalnych miasta,  popularyzująca wśród amerykanów, twórców z różnych stron świata. Przy realizacji spektaklu Ołowska współpracowała ze znanymi na scenie nowojorskiej artystami:  opiekę kuratorską nad projektem sprawowali, kuratorka Katy Dammers oraz dyrektor The Kitchen i główny kurator instytucji Tim Griffin, tańczył balet Ballez, autorką choreografii była Katy Pyle, a muzykę skomponował Sergei Tcherepnin.

   

  Zaprojektowane przez Ołowską kostiumy i scenografia, w połączeniu z choreografią nawiązującą do polskich mazurków, krakowiaków i oberków, przeniosły nowojorską widownię w świat słowiańskiej mitologii i tradycji folklorystycznej. 

   

  Paulina Ołowska została zaliczona przez "New York Times" do grona 26 twórców definiujących kształt kultury w 2016 roku.

   

  Partnerami przedsięwzięcia byli m. in. The Kitchen oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

  opr. Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku

  IMG_20170125_202003 (2)
  IMG_20170125_203029
  IMG_20170125_210330

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: