close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • DYPLOMACJA PUBLICZNA

 • 27 lutego 2017

  W 75. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, w Instytucie Polskim w Wiedniu, we współpracy z Austriackim Towarzystwem im. Korczaka (Österreichische Janusz-Korczak-Gesellschaft) otwarta została polsko-niemiecka wystawa zatytułowana „Janusz Korczak – Udzielić dzieciom głosu”, przedstawiająca życie i działalność tej niezwykłej postaci.

  Janusz Korczak (1878–1942) był polsko-żydowskim lekarzem, słynnym pedagogiem, humanistą i pisarzem, który całe swoje życie poświęcił najmłodszym. Wraz z dziećmi z prowadzonego przez niego sierocińca zginął w nazistowskim obozie zagłady w Treblince.

   

  „Kim był Janusz Korczak? Odpowiedź na to pytanie, w świetle jego działalności społecznej, pedagogicznej nie jest łatwa i prosta. Janusz Korczak to wielki teoretyk i praktyk wychowania. Badacz świata dzieci, który był prekursorem działań na rzecz praw dziecka. To także major rezerwy i lekarz Wojska Polskiego II RP” – mówił w swoim wystąpieniu dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak.

   

  Projekt wystawy powstał w wyniku współpracy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu w Lipsku, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz lipskiej organizacji Schulmuseums-Werkstatt für Schulgeschichte. Od momentu otwarcia w 2007 roku wystawa prezentowana była już w 32 miastach, m.in. w Görlitz, Lipsku, Genewie, Grazu, Warszawie oraz Krakowie.

   

  „Wystawa, utrzymana w kolorze zielonym, została podzielona na rozdziały w ten sposób, by kolejne odcienie zieleni symbolizowały różne aspekty życia Janusza Korczaka: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, do której również staraliśmy się nawiązać. Zieleń to według Korczaka kolor dzieci, symbolizujący wzrost, lasy, łąki, coś pozytywnego” – tak przedstawiła wystawę jej kurator Cornelia Müller, historyk z Wyższej Szkoły w Zittau/Görlitz.

   

   

   

  Podczas uroczystości w Instytucie Polskim nastąpiło również wręczenie Nagród im. Janusza Korczaka za wybitne osiągnięcia. Piątką laureatów były dzieci przebywające na stałe w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych lub rodzinach zastępczych.

  Nagrodę zaprojektowała austriacka artystka Elisabeth Köpl, która podczas spotkania opowiedziała krótko o projekcie oraz historii powstania nagrody. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniły występy Ensemble Bulgareaska w składzie: Susanne Wallner – akordeon, Claudia Wratschko – klarnet, Manuela Becker – wokal.

  Wieczór w Instytucie był również okazją do uczczenia 25-lecia Austriackiego Towarzystwa im. Janusza Korczaka. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił prof. Karl Garnitschnig, przewodniczący Austriackiego Towarzystwa im. Korczaka.

   

  „Drodzy uczniowie, drogie dzieci – to wy jesteście dzisiaj głównymi bohaterami naszej uroczystości” – podkreślał w swoim wystąpieniu dyrektor Sobczak. Docenienie tych najmłodszych, których życie nie było do tej pory najłatwiejsze, to szczytna idea zgodna z tym, co głosił sam Janusz Korczak.

   

  W uroczystości poświęconej Januszowi Korczakowi w Instytucie Polskim w Wiedniu wzięło udział blisko 200 osób, sporą część publiczności stanowiły dzieci.

   

  Wystawę „Janusz Korczak – Udzielić dzieciom głosu” można oglądać w Instytucie Polskim w Wiedniu do 10 marca 2017 roku.

   

  Instytut Polski w Wiedniu

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: