close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PROFILE KRAJÓW

 • NazwaAlgeria
  Nazwa oficjalnaAlgierska Republika Ludowo-Demokratyczna
  StolicaAlgier
  Walutadinar algierski (DZD)
  Językarabski
  Polska placówkaAmbasada RP w Algierze

   

  Wjazd i pobyt


   

  Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uzyskanie wizy turystycznej jest łatwiejsze w przypadku posiadania zaproszenia. Wizę można uzyskać jedynie w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Należy posiadać turystyczne ubezpieczenie podróży. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Wwożone lub wywożone większej ilości dewiz należy zadeklarować.

   

  Bezpieczeństwo


   

  Mimo stopniowej poprawy i stabilizacji sytuacji bezpieczeństwa turystom udającym się do Algierii zaleca się

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:

  • obszarów na południe od linii wyznaczonej przez miejscowości: Beni Abbas-Adrar-El-Borma;
  • terenów przy granicach z Libią, Mali, Marokiem, Mauretanią, Nigrem i Tunezją.

  Do pozostałych części kraju, poza stolicą, odradzamy podróże, które nie są konieczne.

  W związku z napiętą sytuacją polityczną, w stolicy kraju i w innych miastach Algierii od połowy lutego 2019 r. organizowane są liczne manifestacje. Protesty powtarzają się w każdy piątek i obecnie trudno jest przewidzieć do kiedy będą one trwały. Podczas manifestacji zaleca się ograniczenie do niezbędnego minimum wychodzenia z domu/hotelu i unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje.

  Algieria jest państwem zagrożonym terroryzmem. MSZ zaleca zachowanie ostrożności w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe).

  W południowej i wschodniej części kraju występuje ryzyko porwań o charakterze kryminalnym i terrorystycznym.

  Algieria leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

   

  MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

   

  Ubezpieczenie


   

  Polskie ubezpieczenie drogowe nie jest uznawane. Wymagane jest algierskie ubezpieczenie komunikacyjne. Kara za jego brak jest wysoka.

   

  Zdrowie


   

  W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy pić wodę mineralną i dokładnie myć owoce. Społeczna służba zdrowia jest na średnim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o standardzie niższym od europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi od 800 DZD (ok. 6 EUR), wizyty u specjalisty - ok. 1300 DZD (ok. 13 EUR), wizyty u dentysty - od 700 do 3500 DZD (7-35 EUR).

   

  Podróżowanie po kraju


   

  Granica lądowa z Marokiem jest zamknięta od 1994 r. w związku z czym nie ma możliwości przejazdu drogą lądową z Algierii do Maroka. Możliwe to jest jedynie samolotem. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane, również w języku francuskim. Stan wyjątkowy w Algierii został zniesiony 22 lutego 2011 r. Istnieje możliwość poruszania się po kraju autobusem lub pociągiem, jednak odradza się samodzielne podróżowanie tymi środkami transportu. W ruchu drogowym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Natężenie ruchu, zwłaszcza w większych miastach jest bardzo duże. Dobrze rozwinięta jest sieć wewnętrznych połączeń lotniczych. Wyjazdy na Saharę należy organizować jedynie za pośrednictwem wiarygodnych agencji turystycznych. Do Algieru można również przypłynąć promem z Marsylii (linie promowe Algerrie Ferries i francuskie SNCM - czas podróży ok. 24 godzin) oraz z Alicante do Oranu (czas podróży ok.12 godzin).
  Infrastruktura turystyczna w Algierii jest nadal słabo rozwinięta.

   

  Informacje dla kierowców


   

  Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy oraz wykupienie miejscowego ubezpieczenia.

  Na drogach często ustawione są punkty kontrolne policji bądź żandarmerii. Do punktu kontrolnego należy podjeżdżać z bardzo małą prędkością, po zmroku należy zmienić światła mijania na postojowe i zapalić oświetlenie w środku pojazdu, aby funkcjonariusze mogli dobrze widzieć zachowanie podróżujących. Niezastosowanie się do tej zasady może prowadzić do odebrania prawa jazdy lub podniesienia kolczatki.

  Podczas prowadzenia pojazdu należy zachować bardzo dużą uwagę. Sposób prowadzenia pojazdów zasadniczo różni się od europejskiego.  Powszechne jest wyprzedzanie na autostradzie pasem awaryjnym, często po zmroku spotyka się pojazdy, które nie są oświetlone. Kierowcy często zmieniają pasy ruchu nie sygnalizując manewru. Liczba wypadków drogowych jest bardzo wysoka.

   

  Cło


   

  Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Należy wystrzegać się wwożenia większych ilości alkoholu i papierosów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem konfiskaty przez służby celne.

   

  Przepisy prawne


   

   

  Obowiązują wysokie kary za próbę wwiezienia i posiadanie narkotyków. Nie należy wywozić dzieł uznanych za dziedzictwo narodowe, koralowców i róż pustyni. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny oraz pozbawienia wolności. W Algierii zabronione jest posiadanie lornetek, które są uważane za sprzęt wojskowy. W przypadku ujawnieniu w bagażu lornetki są odbierane przez służby graniczne.
   

   

  Obyczaje


   

  Algieria jest krajem muzułmańskim. Należy zatem uszanować miejscowe zwyczaje religijne: nie wchodzić do meczetów bez uprzedniego zezwolenia, unikać noszenia krótkich spódnic, szortów oraz bluzek z dekoltem lub odsłoniętymi ramionami w miejscach publicznych, a podczas ramadanu wstrzymać się od jedzenia, picia i palenia tytoniu w miejscach publicznych, ponieważ narusza to ogólnie przyjęte normy społeczno-religijne.Co do zasady spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest niedopuszczalne poza niektórymi hotelami i nielicznymi restauracjami. Pod względem religijnym i obyczajowym Algieria pozostaje krajem umiarkowanym i jednocześnie przyjaznym dla przyjezdnych. Planując podróż, warto pamiętać, iż ramadan w 2018r rozpocznie się w połowie maja, a zakończy 14 lub 15 czerwca.

   

  Przydatne informacje


   

  Należy zachować ostrożność, robiąc zdjęcia i filmując nie tylko obiekty, lecz również osoby prywatne - należy uprzednio zapytać o zgodę. Bezwzględnie należy unikać fotografowania funkcjonariuszy sił zbrojnych i służb porządkowych, a także wszelkich obiektów publicznych i wojskowych.


  W Algierii dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. Powszechnie obowiązuje przerwa w pracy urzędów i wielu sklepów w godzinach południowych. Muzea i inne placówki kulturalne w piątek i sobotę mogą być zamknięte.


  Należy zaopatrzyć się w miejscową walutę, ponieważ euro i dolary nie są powszechnie akceptowane. W Algierii istnieje obowiązek wymiany pieniędzy w banku. Odradza się także korzystanie z sieci bankomatów, większość z nich nie obsługuje kart europejskich.


  Z wyjątkiem miesięcy letnich, podczas których z powodu upałów wzrasta zagrożenie epidemiologiczne, turyści mogą bez większego ryzyka korzystać z licznych barów szybkiej obsługi oferujących arabskie i europejskie dania. Czynnych jest także kilka godnych polecenia restauracji z kuchnią międzynarodową.


  Przyjazdy turystyczne do Algierii są możliwe, muszą mieć jednak charakter zorganizowany, a nie indywidualny.
  W Algierze oraz w większych miastach zaleca się nocowanie w hotelach posiadających ochronę (np.: w Algierze: El Djazair, Sheraton, Hilton, Mercure, Al-Aurassi, w Oranie: Sheraton, Royal, w Konstantynie: Cirta, Panoramic).   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  20 kwietnia 2015 (ostatnia aktualizacja: 22 marca 2019)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: