close

2 stycznia 2019

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Brazylii

Udział w uroczystościach związanych z zaprzysiężeniem nowego prezydenta Brazylii, jak również rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Brazylii, Peru, Argentyny i z sekretarzem stanu USA były głównymi punktami wizyty szefa polskiej dyplomacji w największym państwie Ameryki Południowej.

Uroczystości zaprzysiężenia Jaira Bolsonaro na nowego prezydenta Brazylii miały miejsce w Pałacu Prezydenckim w stolicy kraju - Brasilii. Szef polskiego MSZ pogratulował nowemu prezydentowi zwycięstwa wyborczego i życzył sukcesów w sprawowaniu urzędu. Wyraził także nadzieję na zacieśnianie relacji między Polską a Brazylią.

 

W trakcie wizyty w Brazylii minister Czaputowicz rozmawiał też z szefami dyplomacji Peru i Argentyny. Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Peru Néstorem Popolizio Bardalesem podsumowano stan relacji bilateralnych, zwłaszcza na polu politycznym, naukowym oraz przemysłów obrony, a także współpracę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Argentyny Jorge Marcelo Fauriem stało się okazją do zapewnienia o ścisłych związkach między oboma krajami i podobnym postrzeganiu problemów międzynarodowych. Rozmowa z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo dotyczyła bieżącej współpracy między oboma krajami oraz wspólnych inicjatyw na forum międzynarodowym.

 

Drugiego dnia wizyty minister Czaputowicz spotkał się z nowo mianowanym szefem brazylijskiej dyplomacji Ernesto Araújo. Ministrowie rozmawiali nt. perspektywy rozwoju relacji bilateralnych w wymiarze politycznym i gospodarczym, a także współpracy na forach międzynarodowych. Plan działań nowej administracji brazylijskiej w polityce wewnętrznej i zagranicznej był z kolei tematem spotkania polskiego ministra z brazylijskim szefem Sekretariatu Rządu Carlosem Alberto dos Santos Cruzem.

 

                                                                                      Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                            Ministerstwo Spraw Zagranicznych

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych