close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 11 grudnia 2012

  Chcąc dostosować struktury polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych do zmieniających się potrzeb, Minister Spraw Zagranicznych podjął decyzję o likwidacji Konsulatu Generalnego RP w Lille i Konsulatu Generalnego RP w Malmö, jak również o przeniesieniu siedzib Konsulatów Generalnych RP – z Los Angeles do San Francisco i z Vancouver do Edmonton. MSZ planuje uruchomienie przedstawicielstw w nowych miejscach na świecie, zwłaszcza w Azji.

  Przeniesienie siedziby Konsulatu Generalnego RP z Los Angeles do San Francisco ma związek ze statusem tego miasta jako jednego z najważniejszych w USA ośrodków akademickich i biznesowych, przede wszystkim centrum nowoczesnych technologii. Obecność polskiego konsulatu w San Francisco pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału konsulatu w promocji, zwłaszcza gospodarczej, Polski. Z kolei Edmonton to najważniejsze skupisko Polonii w zachodniej Kanadzie, a także ważne centrum edukacyjne i biznesowe, związane z przemysłem wydobywczym.

   

  Decyzja o likwidacji w połowie 2013 roku konsulatów w Malmö i Lille wynika z konieczności oszczędności środków finansowych będących w MSZ oraz racjonalizacji mapy obecności polskiej dyplomacji w świecie.
  Sprzedaż nieruchomości konsulatu w Malmö przyniesie ok. 2,15 mln zł, z kolei likwidacja etatów - ok. 1,5 mln zł oszczędności rocznie. W Lille sprzedaż nieruchomości przyniesie ok. 3,3 mln zł, z kolei likwidacja etatów ok. 2,6 mln zł oszczędności rocznie.
  Nieracjonalne jest utrzymywanie w tych miastach nieruchomości i sporej liczby pracowników przy niewielkiej ilości załatwianych spraw (np. w Malmö na jeden etat przypada 6 spraw niepaszportowych do załatwienia w ciągu miesiąca). Z kolei dzięki podpisanej właśnie przez Prezydenta RP nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych obywatele będą mogli składać wnioski paszportowe w dowolnym konsulacie.
  Kompetencje konsulatu w Malmö zostaną przejęte przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Sztokholmie, a w Lille przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Paryżu i Konsulat Generalny RP w Lyonie.

   

  Uzyskane z tych działań środki finansowe MSZ użyje m.in. do wzmocnienia polskiej obecności dyplomatyczno-konsularnej w innych rejonach świata, zwłaszcza w Azji.
  W ciągu ostatnich 5 lat ograniczono liczbę ambasad ze 101 do 91, zlikwidowano 9 Konsulatów Generalnych. Jednocześnie Polska otworzyła następujące nowe placówki dyplomatyczno-konsularne: Ambasady RP w Podgoricy i Astanie; Konsulaty Generalne RP w Manchesterze, Reykjaviku, Sewastopolu, Winnicy i Doniecku; Agencje Konsularne w Smoleńsku i Irbilu; Stałe Przedstawicielstwo RP przy UNESCO; Instytuty Polskie w Brukseli, Madrycie, Tokio i New Delhi.

   

  Marcin Bosacki
  Rzecznik Prasowy

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: