close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 17 stycznia 2014

  – To, co dzieje się w Niemczech, największym rynku energetycznym UE, ma wpływ na rynki innych państw, zwłaszcza sąsiadujących. Dlatego tak ważny jest dialog i współpraca Polski i Niemiec w dziedzinie energetyki – powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk podczas Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego. Debata odbyła się 17 stycznia w Berlinie.

  Zorganizowana przez Centrum Stosunków Międzynarodowych konferencja, z udziałem ministrów gospodarki Niemiec i Polski oraz czołowych polskich, niemieckich, i unijnych  polityków, przedstawicieli biznesu oraz analityków z sektora energetycznego, była okazją do prezentacji raportu „Energia dla współpracy (Analiza polsko-niemieckiej potencjalnej współpracy w sektorze energetycznym)” („The Energy for Cooperation (Polish-German Potential Cooperation Analysis in the Energy Sector)”. Raport prezentuje wyzwania stojące przed sektorem energetycznym obu krajów oraz identyfikuje obszary, gdzie współpraca mogłaby podnosić konkurencyjność obu gospodarek. – Choć obydwa kraje reprezentują odmienne modele energetyczne, to jednak dostrzegamy istotny potencjał współpracy Polski i Niemiec, w tym m. in. w obszarze czystych technologii węglowych, LNG, odnawialnych źródeł energii czy magazynowania energii. – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji.

   

  Dialog nt. bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza w kontekście zewnętrznej polityki UE, jest ważnym elementem współpracy polsko-niemieckiej. Szczególne znaczenie ma kwestia bezpieczeństwa dostaw ropy i gazu spoza UE. Polska, jako kraj tranzytowy, nadal zajmuje ważne miejsce w systemie dostaw ropy i gazu z Rosji do Niemiec. – Polska jest zainteresowana utrzymaniem stabilności w tych dostawach, zapewniającej biznesowi z obu państw przewidywalne warunki prowadzenia działalności. – zwróciła uwagę wiceminister Kacperczyk.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: