close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 20 grudnia 2016

  O polskiej pomocy rozwojowej oraz inicjatywach na rzecz uchodźców na Bliskim Wschodzie mówiła wiceminister Joanna Wronecka w programie „Więcej świata” na antenie Polskiego Radia.

  W rozmowie z redaktorem Grzegorzem Ślubowskim, wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że pomoc rozwojowa to nie tylko kwestia wizerunkowa, ale także ważna część polskiej polityki zagranicznej.  - W niesieniu pomocy rozwojowej współpracujemy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz polskimi ambasadami, które udzielają pomocy bezpośrednio naszym partnerom. Przede wszystkim dajemy nasz wkład do organizacji międzynarodowych oraz do systemu ONZ – podkreśliła Joanna Wronecka.

   

  Kooperatywa Kobiet w Idna „Women in Hebron”

  Wiceminister odniosła się ponadto do obecnej sytuacji uchodźców syryjskich oraz polskiej aktywności w niesieniu pomocy ofiarom konfliktu na terenach objętych walkami oraz w państwach sąsiadujących - Z całą satysfakcją mogę powiedzieć, że znów nam się coś udało. W roku 2016 r. staraliśmy się zwiększyć pomoc humanitarną, bo uznaliśmy, że taki jest nasz moralny obowiązek. (…) Uczestniczymy we wszystkich nowych instrumentach finansowych, które zostały stworzone przez Unię Europejską, by ratować Syryjczyków. Wspomnę choćby o funduszu powierniczym MADAD przeznaczonym dla Syrii – to 3 mln euro. Następnie decyzją rządu zaangażowaliśmy się również we współpracę z Niemcami, aby wspólnie realizować projekty na terenie Libanu – to kolejne 3 mln euro na najbliższe trzy lata.  

   

  Betlejem - Polska Pomoc

  Odnosząc się do sytuacji ludności cywilnej w obszarach objętych walkami, wiceszefowa polskiej dyplomacji powiedziała: To wielka tragedia i dotyczy przede wszystkim kobiet i dzieci. Powinniśmy robić więcej i bardzo się staramy, ale obecnie ze względów bezpieczeństwa nie możemy być jeszcze obecni w Syrii, choć zrealizowaliśmy tam mały projekt. W zachodniej części Aleppo zorganizowaliśmy szycie odzieży dla mieszkańców. Dzięki temu osoby na miejscu uzyskiwały pensje i mogły rozdawać odzież potrzebującym. Zdecydowanie zwiększyliśmy naszą kontrybucję finansową do różnych programów ONZ, które działają już w Syrii.

  Obóz Al-Amari – szkółka piłkarska – projekt w ramach małego grantu z polskiej pomocy

  Najistotniejszą sprawą w udzielaniu pomocy humanitarnej jest skuteczność. Droga od decyzji o wykorzystaniu środków finansowych do dostarczenia tej pomocy powinna być jak najkrótsza. Natomiast ciągle nie znamy odpowiedzi na pytanie, jakie będzie rozwiązanie polityczne dla Syrii – podsumowała rozmowę wiceminister Wronecka.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Zapraszamy do odsłuchania audycji „Więcej świata”.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: