close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 19 marca 2015

  Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna 18 marca wręczył Tomaszowi Orłowskiemu nominację na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Włoskiej.

  Składając gratulacje związane z objęciem nowej misji szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Włochy pozostają jednym z kluczowych partnerów Polski w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej . – Jestem przekonany, że Pan Ambasador, który miał już doświadczenie pracy w Ambasadzie RP w Rzymie, dołoży wszelkich starań na rzecz dalszej intensyfikacji dialogu politycznego oraz zwiększenia wymiany handlowej  – powiedział minister. Odbierając nominację Tomasz Orłowski zapewnił, że jego misja we Włoszech „będzie koncentrować się na wykorzystywaniu możliwości współpracy, wynikających ze wspólnoty naszych interesów, a także na niwelowaniu różnic, które również czasami mogą występować we wzajemnych relacjach”.

   

  Tomasz Orłowski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Włoskiej

   

  Od września do listopada 2014 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w MSZ, odpowiedzialnego za współpracę rozwojową, Polonię oraz politykę wschodnią i azjatycką. W latach 2007-14 Ambasador RP we Francji i Księstwie Monako. Wcześniej – od 2005 do 2007 r. – pełnił funkcję zastępcy dyrektora, a następnie dyrektora Protokołu Dyplomatycznego. Tomasz Orłowski jest ambasadorem tytularnym od 2005 r.

  Od 2004 do 2005 r. był zastępcą dyrektora Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych. W latach 2001-04 pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Od 1996 roku przez kolejne 5 lat był ministrem pełnomocnym w Ambasadzie RP w Rzymie, wcześniej przez 3 lata zastępcą dyrektora Departamentu Europa I, a następnie Departamentu Europa-Zachód. W latach 1990-96 pracował jako radca w Ambasadzie RP w Paryżu. Przed rozpoczęciem pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pełnił funkcję starszego asystenta na Uniwersytecie Wrocławskim (1983-88), a wcześniej adiunkta w Muzeum Historii miasta Łódź (1979-83).

   

  Absolwent archeologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz studiów doktorskich DEA w zakresie cywilizacji średniowiecznej na Uniwersytecie Poitiers. Zna biegle język angielski, francuski, włoski a także rosyjski, hiszpański i niemiecki. Tomasz Orłowski za zasługi otrzymał następujące odznaczenia: Komandoria Legii Honorowej, Komandoria z Gwiazdą Narodowego Orderu Zasługi (Francja) i Komandoria Orderu Św. Karola (Monako), Komandoria z Gwiazdą Orderu Zasługi (Portugalia), Komandoria z Gwiazdą Wielkiego Federalnego Orderu Zasługi (Niemcy), Komandoria z Gwiazdą Orderu “Pro Merito Melitensi”  (Suwerenny Wojskowy Zakon Maltański), Komandor Orderu „Al Merito della Repubblica Italiana” (Włochy), Komandor Orderu Trzech Gwiazd (Łotwa), Oficer Narodowego Orderu Zasługi (Francja), Brązowy Medal „Gloria Artis” (Polska).

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  untitled-0042

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: