close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 18 listopada 2018

  Z okazji Dnia Służby Zagranicznej w ostatni weekend w ramach dni otwartych ponad 400 osób odwiedziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  Dzień Służby Zagranicznej został ustanowiony w 2009 r. dla upamiętnienia rocznicy nadania pierwszej oficjalnej depeszy dyplomatycznej odrodzonej Polski, którą 16 listopada 1918 r. wysłał w świat Józef Piłsudski do przywódców państw świata informując o powstaniu niepodległego państwa polskiego. W tym roku obchody Dnia Służby Zagranicznej powiązane były z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ciągu trzech dni odbyło się wiele wydarzeń, także otwartych dla publiczności.

   

   

  Obchody zainaugurowała w piątek 16 listopada debata ekspercka pt. „Dyplomacja w Służbie Rzeczypospolitej 1918-1939”, którą otworzył minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Debata poświęcona była działaniom polskiej dyplomacji podejmowanym  na rzecz uzyskania niepodległości  i ostatecznego kształtu granic Polski. Rozmawiano także o uwarunkowaniach utworzenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powołania służby dyplomatycznej i konsularnej i jej działaniach na rzecz silnej obecności Polski na arenie międzynarodowej.

   

  – Z perspektywy czasu musimy docenić działania naszych poprzedników, twórców państwa polskiego i starać się kontynuować to w nowym stuleciu niepodległości Polski, które rozpoczyna się w zupełnie innym kontekście – powiedział szef MSZ podczas obchodów Dnia Służby Zagranicznej.

   

   

  Również w piątek została wręczona nagroda im. Andrzeja Kremera „Konsul Roku”. Z rąk ministra Jacka Czaputowicza odebrał ją Rafał Wolski, Konsul Generalny RP we Lwowie.

   

   

  Już tradycyjnie jednym z elementów obchodów Dnia Służby Zagranicznej były Dni Otwarte MSZ. 17 i 18 listopada budynki i pomieszczenia MSZ zostały udostępnione zwiedzającym. Goście mieli możliwość odwiedzenia m.in. gabinetu ministra, centrum prasowego i sali recepcyjnej im. Jerzego Giedroycia, która jest miejscem najważniejszych wydarzeń i uroczystości w MSZ – podpisuje się w niej umowy międzynarodowe, prowadzi negocjacje, podejmuje gości. Zwiedzający obejrzeli również okolicznościową wystawę prezentującą najważniejsze wątki, tematy oraz postacie związane z odrodzeniem polskiej służby zagranicznej w latach 1917-1921‎.

   

   

  – Przez dwa dni grupy warszawiaków i Polaków będą mogły zobaczyć budynki MSZ i zapoznać się z historią poprzez tę wystawę, a także zobaczyć, jak MSZ funkcjonuje dziś, czyli poznać ważne miejsca: gdzie pracuje minister i kierownictwo resortu, gdzie odbywają się spotkania z przedstawicielami innych państw czy też z mediami – mówił podczas Dni Otwartych MSZ szef polskiej dyplomacji. 

   

   

  Tegoroczny Dzień Służby Zagranicznej był też okazją do zorganizowania po raz pierwszy konkursu wiedzy na temat historii polskiej dyplomacji i protokołu dyplomatycznego. Jego laureaci podczas zwiedzania siedziby MSZ mieli okazję spotkać się z ministrem Jackiem Czaputowiczem.

   

   

  Z okazji 100-lecia polskiej służby zagranicznej do obiegu wszedł także okolicznościowy znaczek przygotowany przez Pocztę Polską. Widnieje na nim siedziba MSZ odrodzonej Polski - Pałac Brühla w Warszawie.

   

                                                                                                     Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                                            Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: