close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 19 sierpnia 2016

  -Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej przypomina nam o konieczności działania w celu łagodzenia ludzkiego cierpienia. Jest również okazją do uczczenia pamięci pracowników organizacji humanitarnych i ochotników mierzących się codzienne z trudami pracy na pierwszej linii frontu kryzysów. Składam tym samym hołd wszystkim, którzy pokonują niebezpieczeństwa, aby móc pomagać innym – mówił Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ.

   

  Celem Światowego Dnia Humanitarnego jest wezwanie do solidarności z ponad 130 milionami osób, dla których konieczne jest dostarczenie pomocy humanitarnej. To także dzień hołdu i wdzięczności społeczności międzynarodowej wobec tysięcy pracowników rządowych, pozarządowych wolontariuszy oraz przedstawicieli organizacji i agend międzynarodowych, którzy swoją pracą ryzykują życie i zdrowie dostarczając pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym. 

   

  Światowy Dzień Humanitarny jest obchodzony od 7 lat. 19 sierpnia 2003 roku w wyniku zamachu terrorystycznego na siedzibę ONZ w Bagdadzie zginęło 22 pracowników Narodów Zjednoczonych, w tym ówczesny wysłannik Sekretarza Generalnego ds. Iraku, były Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Brazylijczyk Sergio Vieira de Mello.

   

  Tegoroczne obchody pod hasłem „Jedna Ludzkość” mają charakter szczególny, bowiem w maju tego roku, pod auspicjami ONZ, odbył się w Stambule Światowy Szczyt Humanitarny. Światowi liderzy, głowy państw, szefowie wielu rządów oraz organizacji międzynarodowych zobowiązali się do wspierania i dostarczania pomocy ofiarom konfliktów oraz katastrof naturalnych oraz do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom humanitarnym.

   

  Łączna wartość polskiej pomocy humanitarnej w roku 2016 skierowanej do uchodźców syryjskich i społeczności lokalnych w krajach na Bliskim Wschodzie wyniesie 34 mln zł i jest dwukrotnie wyższa w regionie w stosunku do 2015.
   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: