close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 28 sierpnia 2015

  Przed rozpoczęciem zaplanowanego na wrzesień Biennale w Kijowie, Instytut Polski w Berlinie prezentuje prace ukraińskich artystów. Instytut Polski poprzez wystawę, chce zwrócić uwagę niemieckiej publiczności na sytuację na Ukrainie pogrążonej w konflikcie.

  W Biennale w Kijowie weźmie udział ponad pięćdziesięciu artystów między innymi z Ukrainy, Niemiec i Rosji. Wydarzenie to szansa na spotkanie twórców, działaczy społecznych i intelektualistów, ale też forum wymiany poglądów na temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Uczestnicy pokazu w Instytucie Polskim podkreślali, że Biennale daje możliwość przedstawienia wydarzeń na Ukrainie z ukraińskiego punktu widzenia.

   

  - Biennale ma w obecnej sytuacji politycznej na Ukrainie o wiele większe znaczenie, niż inne, nawet najbardziej renomowane projekty artystyczne w zachodniej części Europy. To wydarzenie, które faktycznie wzmacnia społeczeństwo obywatelskie – mówiła Katarzyna Wielga-Skolimowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie.

   

   

  Przedpremierowy pokaz części prac w Berlinie był połączony z dyskusją z artystami, krytykami sztuki i kuratorem Kyiv Biennale Georgiem Schöllhammerem.

   

  - Chcemy stworzyć przestrzeń dla refleksji na temat tego, co łączy Europę i Ukrainę i co sztuka może w tej dziedzinie zdziałać jako mediator i agitator – mówił podczas otwarcia wystawy w stolicy Niemiec, Georg Schöllhammer.

   

  Pierwotnie Biennale w Kijowie zaplanowano na rok 2014, jednak protesty na Majdanie i dynamiczny rozwój konfliktu uniemożliwiły realizację projektu. Ostatecznie dzięki wsparciu finansowym różnych europejskich fundacji i instytucji Kyiv Biennale rozpocznie się 8 września i potrwa do 1 listopada 2015 roku.

   

  Więcej informacji na temat wystawy w Berlinie można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Polskiego w stolicy Niemiec

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Fot: Marcin Zastrożny/Instytut Polski w Berlinie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: