close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 12 czerwca 2015

  Zagraniczna podróż może być bezpieczniejsza, jeśli zarejestrujesz się w serwisie odyseusz.msz.gov.pl, pobierzesz aplikację „iPolak” lub odwiedzisz stronę polakzagranica.msz.gov.pl i będziesz obserwował konto @PolakzaGranica na Twitterze.

  Dzięki serwisowi „Odyseusz” opracowanemu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, można - w razie niebezpiecznych sytuacji - w prosty sposób zlokalizować Polaków w każdym zakątku świata. Bezpłatna rejestracja w serwisie trwa tylko kilka minut. W sytuacjach kryzysowych konsul może skontaktować się z podróżnymi potrzebującymi pomocy. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwala również na właściwe zaplanowanie ewakuacji lub okazanie innych form pomocy.

   

  Aby przejść do serwisu, kliknij w poniższy obrazek:

   

   

  Serwis dostępny jest na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Można zarejestrować pojedynczą podróż, podając swoje dane osobowe i dane osób towarzyszących, a także czas i miejsce pobytu lub jego poszczególne etapy. Osoby, które wyjeżdżają często albo na długo, mogą założyć konto w serwisie i aktualizować swoje dane. Każdy zarejestrowany może otrzymywać darmowe powiadomienia SMS od konsula o sytuacji w danym miejscu. Pozostawione w „Odyseuszu” dane są bezpieczne, a po 14 dniach od zakończenia zgłoszonej podróży, są automatycznie kasowane.

   

  Jeśli smartfon lub tablet towarzyszy ci w podróży, pobierz aplikację iPolak (www.msz.gov.pl/ipolak), czyli mobilną wersję poradnika „Polak za granicą”, która pod koniec czerwca 2015 roku będzie dostępna w zupełnie nowej odsłonie. Aplikacja dostępna dla urządzeń z systemami operacyjnymi iOS i Android (wersja na  WindowsPhone pojawi się pod koniec czerwca), to niezbędnik w podróży. iPolak wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, dostarczy najnowsze ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ, podpowie, co zrobić w trudnej sytuacji  podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. W aplikacji Polacy znajdą też opisy sytuacji w poszczególnych krajach aktualizowane przez MSZ.

   

  iPolak zwiększa bezpieczeństwo podróżujących Polaków dzięki takim funkcjom jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki. W nowej odsłonie  aplikacji użytkownicy będą mogli również korzystać z powiadomień wysyłanych przez MSZ w razie zaistnienia niebezpiecznych sytuacji w kraju ich pobytu. iPolak działa również w wersji offline, ale do pobrania najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń trzeba skorzystać z Internetu.

   

  Jeśli nie korzystasz z urządzeń mobilny lub nie chcesz pobierać aplikacji, odwiedź stronę www.polakzagranica.msz.gov.pl. Znajdziesz tam internetową wersję poradnika „Polak za granicą”.  Pod koniec czerwca także ta strona zmieni swój wygląd i będzie ją można wygodnie przeglądać na urządzeniach mobilnych.

   

  Nim ruszysz na wakacyjną wyprawę, sprawdź też na portalu MSZ, gdzie znajduje się najbliższa polska placówka dyplomatyczna lub konsularna i odwiedź  stronę www.msz.gov.pl/wakacje, na której dowiesz się m.in.: do których krajów potrzebujesz paszportu, a do których wystarcza dowód osobisty i ubezpieczenie komunikacyjne. do których krajów potrzebujesz paszportu, a do których wystarcza dowód osobisty i ubezpieczenie komunikacyjne.

   

  Informacje o zagrożeniach w różnych rejonach świata warto również śledzić na prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP profilu @PolakzaGranica  na Twitterze.

   

  O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, przypomina dzisiaj 36 instytucji biorących udział we wspólnej akcji: Przed wakacjami – co warto wiedzieć? Więcej informacji na temat akcji na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: