close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 19 czerwca 2018

  Coraz liczniej spędzamy wakacje za granicą. Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia.

  Pomoc konsula

   

  Każdy obywatel polski przebywający za granicą, który znalazł się w nagłej sytuacji losowej (utrata dokumentów, kradzież, wypadek, nagłe zachorowanie, zgon członka rodziny, itp.) może zwrócić się do konsula z prośbą o pomoc. Należy jednak mieć na uwadze, że jego uprawnienia są ograniczone, a swoje funkcje może wykonywać jedynie w ramach określonych umowami międzynarodowymi oraz prawem i zwyczajami państwa urzędowania.

   

  Zależy nam, by każdy podróżujący rodak czuł się za granicą bezpiecznie – nie tylko dzięki sprawnie funkcjonującej służbie konsularnej, ale również dzięki posiadanej wiedzy i świadomości własnego bezpieczeństwa.

   

  O czym warto pamiętać przed wyjazdem za granicę?

   

  Po pierwsze, sprawdźmy, czy posiadamy odpowiednie ubezpieczenie. Upewnijmy się też, że zgromadziliśmy wystarczająco dużo informacji o miejscu docelowym podróży, a zwłaszcza czy jesteśmy świadomi ewentualnych utrudnień i sytuacji, które mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Warto ponadto pamiętać, aby nie tylko rodzina i znajomi wiedzieli, gdzie za granicą przebywają ich bliscy, ale by takie informacje trafiły także do konsula.

   

  Korzystaj z narzędzi konsularnych MSZ i podróżuj bezpieczniej!

   

  • Znajdź praktyczne informacje za pomocą mobilnej aplikacji iPolak
  • Zapoznaj się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych
  • Zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz, zwłaszcza gdy planujesz wyjazd w odległe zakątki świata
  • Obserwuj konto MSZ @PolakZaGranica na Twitterze

   

  Więcej informacji znajdziesz w zakładce „Bezpieczne wakacje

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: