close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 20 czerwca 2018

  W czwartek 21 czerwca minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkają się w podwarszawskim Helenowie na VI konsultacjach w formule kwadrygi ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami Borisem Johnsonem i Gavinem Williamsonem.

   

  Celem VI konsultacji jest omówienie polsko-brytyjskich relacji w dziedzinie bezpieczeństwa oraz współpracy na forach organizacji międzynarodowych, w tym Rady Bezpieczeństwa NZ oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego.


  Tematami rozmów będą kwestie związane z polityką bezpieczeństwa, takie jak wymiar wschodni współpracy, bezpieczeństwo regionalne, obszary kryzysowe oraz przyszłe relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Istotnym przedmiotem uwagi rozmówców będzie intensyfikacja współpracy w zakresie zwalczania dezinformacji rosyjskiej w państwach Partnerstwa Wschodniego.


  Ministrowie omówią priorytety Polski i Wielkiej Brytanii na zbliżający się szczyt NATO, jak też obecność brytyjską w ramach eFP (enhanded Forward Presence) w Polsce.


  Spotkanie będzie okazją do skoordynowania działań podejmowanych przez Wielką Brytanię i Polskę w ramach Procesu Berlińskiego w kontekście spotkań na szczycie w tej formule zaplanowanych na lata 2018 i 2019.


  Ministrowie obrony omówią ponadto możliwości zwiększenia współpracy obronnej w tym wspólnych przedsięwzięć wojskowych oraz współpracy przemysłów obronnych. Dyskusja dotyczyć będzie także praktycznego wdrażania traktatu o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, podpisanego pomiędzy Wielką Brytanią i Polską w 2017 r.


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: