close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 8 lipca 2016

  Szefowie dyplomacji państw członkowskich NATO wyrazili poparcie dla aspiracji Gruzji do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim – poinformował PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak po sesji na szczycie NATO w Warszawie poświęconej temu krajowi.

   

  „Głównym tematem spotkania były perspektywy członkostwa Gruzji w Pakcie Północnoatlantyckim. Wszystkie delegacje obecne na spotkaniu wyraziły poparcie dla aspiracji gruzińskich do członkostwa w Sojuszu.

  Podczas rozmowy delegacje z uznaniem wyrażały się o udziale Gruzji w misjach natowskich” – mówił Sobczak.

   

  Według niego wyrażano także uznanie dla reform przeprowadzanych obecnie w Gruzji.

   

  Silnego wsparcia dla Tbilisi udzielił wcześniej na konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. „Będziemy przekonywać, by Gruzja stała się jak najszybciej członkiem NATO, bo to jest polityka wszystkich polskich rządów od wielu, wielu lat” – zaznaczył szef MSZ.

   

  Aspiracje Gruzji spotykają się z ostrymi protestami Rosji. Tbilisi nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Moskwą od czasu wojny w Południowej Osetii w 2008 r.

   

  Perspektywy wejścia do Sojuszu otwarto przed Gruzją w czasie szczytu NATO w Bukareszcie w kwietniu 2008 r. Sprzeciw Berlina i Paryża, które obawiały się napięć w stosunkach z Moskwą, uniemożliwił jednak wówczas przyznanie Tbilisi – podobnie, jak Kijowowi – planu działań prowadzących do członkostwa, jednak Gruzji twardo obiecano, że może ona liczyć na przystąpienie do Sojuszu w przyszłości.

   

  Podczas szczytu NATO w Chicago w maju 2012 r. potwierdzono, że drzwi Sojuszu pozostają dla Gruzji otwarte. Na szczycie NATO w Newport we wrześniu 2014 r. Sojusz zapowiedział, że pomoże Gruzji w dostosowaniu się do wymogów NATO.

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: