close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 1 sierpnia 2014

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zaniepokojenie krokami organów śledczych Gruzji wobec byłego prezydenta Michaeila Saakaszwilego, które mogą mieć znamiona wybiórczego stosowania wymiaru sprawiedliwości.

  Wszczęcie procedury karnej przeciw byłemu prezydentowi należy do prerogatyw niezależnych organów wymiaru sprawiedliwości. Każdy obywatel powinien odpowiadać za swe czyny niezależnie od stanowiska. W tym konkretnym wypadku utrzymująca się od dłuższego czasu niezdrowa atmosfera rozliczeń z przeciwnikami politycznymi rodzi jednak obawę, że pragnienie politycznej zemsty wywrze wpływ na prawidłowy przebieg i bezstronność działań śledczych, które mogą nosić znamiona wybiórczej sprawiedliwości.

  Byłoby to niekorzystne, zwłaszcza w złożonej sytuacji politycznej dzisiejszej Gruzji, i nie wpłynęłoby pozytywnie na pomyślną realizację jej ambicji. Wzmaganie napięcia na scenie wewnątrzpolitycznej może utrudnić gruzińskie dążenia do zbliżenia ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi.

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej będzie z uwagą obserwować rozwój wypadków, licząc na rozwagę strony gruzińskiej i przestrzeganie standardów demokratycznego państwa prawa.


  Marcin Wojciechowski
  Rzecznik Prasowy MSZ

  Tagi: Gruzja

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: