close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 10 stycznia 2017

  Promocja kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa NZ była głównym tematem rozmowy Danuty Holeckiej z ministrem Witoldem Waszczykowskim w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP.

  Przebywający w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji, powiedział że Polska ma duże szanse na uzyskanie członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa NZ w latach 2018-19. – Musimy uzyskać poparcie 130 państw i jesteśmy blisko, żeby to miejsce zdobyć – zapowiedział minister.

  Minister Waszczykowski powiedział, że podczas dzisiejszego otwartego spotkania Rady Bezpieczeństwa NZ, zorganizowanego przez Szwecję, przedstawiał atuty polskiej kandydatury. – Od lat 50. uczestniczymy w wielu operacjach pokojowych, wzięło w nich udział ok. 70 tys. polskich żołnierzy. Polska jest producentem, a nie konsumentem bezpieczeństwa – podkreślił.

   

   

   

   

     Szef MSZ relacjonował, że podczas wizyty spotkał się z dyplomatami z wielu państw, których nastawienie do polskiej kandydatury jest bardzo pozytywne. Rozmawiał także z nowym Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem. – Sekretarz Generalny interesował się naszą opinią na temat sytuacji w naszej części Europy. Mamy w nim sojusznika, bo sam pochodzi z Europy i podziela wiele naszych opinii – zapewnił minister Waszczykowski. Zdaniem ministra w obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie Polska może wnieść istotną wrażliwość do RB.

  Minister Waszczykowski poinformował również o jego planowanym spotkaniu z byłym sekretarzem stanu USA Henrym Kissingerem oraz rozmowie z przyszłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Michelem Flynnem. - W obu rozmowach chcę przedstawić nasze spojrzenie na sytuację bezpieczeństwa w Europie i wokół niej, na to, co dzieje się W NATO, co oznacza Brexit i co oznacza utrzymanie więzi transatlantyckich.  Minister podkreślił, że Bezpieczeństwo Polski gwarantowane przez NATO służy także interesowi Stanów Zjednoczonych.

   

  Źródło: TVP Info

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: