close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 25 stycznia 2017

  Podczas telefonicznej rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem szef polskiego MSZ domagał się wyjaśnienia aktu wandalizmu, do którego doszło w Kijowie – Bykowni. Szef polskiej dyplomacji podkreślił również, że strona polska oczekuje wyników w śledztwie w sprawie dewastacji pomnika w Hucie Pieniackiej.

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin zapewnił, że zrobi wszystko, by obie sprawy wyjaśnić i podkreślił, że ukraiński rząd potępia ostatnie incydenty.

   

  Szef polskiej dyplomacji poinformował także, że polski rząd prosi o pilne wyjaśnienie sprawy prezydenta Przemyśla Roberta Chomy, który otrzymał zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy. Minister Klimkin zapewnił, że strona ukraińska pracuje nad tą kwestią i że ukraiński MSZ opowiada się za szybkim rozwiązaniem tej sprawy.

   

  Minister Waszczykowski poinformował także, że działa Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa i wyraził nadzieję, że ukraińska strona forum zostanie utworzona. Szybkie rozpoczęcie prac Forum może przyczynić się do wyjaśniania kwestii historycznych, aby nie zakłócały bieżącej współpracy między naszymi krajami i społeczeństwami.

   

   

  Ambasada RP w Kijowie  natychmiast po otrzymaniu informacji o dewastacji cmentarza zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy o jak najszybsze podjęcie stanowczych działań zmierzających do wykrycia i ukarania sprawców tego haniebnego czynu. Podkreślono, że tego rodzaju ataki i incydenty muszą być wyjaśniane, a ich sprawcy karani, tym bardziej, że wpisują się one w pewną tendencję i w konsekwencji mogą wpłynąć na stosunki polsko-ukraińskie.

   

  Na miejsce zdarzenia bezzwłocznie udali się przedstawiciele Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie. Kierownictwo kompleksu memorialnego powiadomiło policję. Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie sprawców tego zdarzenia.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: