close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 30 stycznia 2014

  Polsko-amerykańska współpraca wojskowa, kooperacja w ramach NATO, a także sytuacja w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie były tematami rozmowy ministra Radosława Sikorskiego z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagel’em. Do rozmowy doszło 30 stycznia w Warszawie podczas pierwszej wizyty sekretarza Hagel’a w Polsce, po objęciu przez niego stanowiska sekretarza obrony w administracji Baracka Obamy.

  – Doceniamy obecność stałego pododdziału amerykańskich żołnierzy w bazie polskiego lotnictwa w Łasku oraz naszą współpracę w Afganistanie – powiedział minister Sikorski mówiąc o perspektywach rozwoju współpracy dwustronnej oraz realizacji wspólnych projektów wojskowych. Sekretarz obrony USA podkreślił aktywność polski na forum NATO oraz wyraził uznanie dla polskich żołnierzy służących w ramach misji ISAF w Afganistanie.

   

  Ministrowie omówili także stan przygotowań do wrześniowego szczytu NATO w Wielkiej Brytanii oraz rozmawiali o aktualnej sytuacji w Syrii. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na postęp zabiegów administracji amerykańskiej na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w odniesieniu do wdrożenia planu działań ws. irańskiego programu jądrowego oraz postępu w procesie likwidacji syryjskiej broni chemicznej. – Polska w pełni, poprzez zaangażowanie osobowe i finansowe, wspiera działania środowiska międzynarodowego na rzecz likwidacji arsenału chemicznego w Syrii – podkreślił minister Sikorski.

   

  Program wizyty sekretarza Hagel’a w Polsce obejmuje także spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem, ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Sekretarz obrony złoży także symboliczny wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego oraz odwiedzi 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu pod Poznaniem. W części prywatnej wizyty przewidziano odwiedziny Dąbrówki Kościelnej w Wielkopolsce, w której w 1882 r. pobrali się jego pradziadkowie i skąd kilka lat po ślubie wraz z dziećmi wyemigrowali do USA. Dzięki zaangażowaniu MSZ przy współpracy z Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie oraz Państwowym Archiwum w Poznaniu sekretarz Hagel otrzymał kopie dokumentów ze szczegółową informacją o historii swojej rodziny na ziemiach polskich.

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik Prasowy MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: