close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 10 września 2015

  Spektakle i warsztaty teatralne dla ukraińskich dzieci z rodzin uchodźczych z obszaru działań zbrojnych i Krymu są główną atrakcją festiwalu „Artyści dzieciom” trwającego w stolicy Ukrainy. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w Kijowie.

  Festiwal odbywa się w dniach 9 -10 września w ramach inauguracji polskiej prezydencji w Platformie Kulturalnej Europy Środkowej. Poza Polską w platformie uczestniczą Czechy, Słowacja, Węgry, Austria i Słowenia. Gospodarzem międzynarodowego programu teatralnego jest Akademicki Teatr Lalek w Kijowie. 

   

  W ramach festiwalu zaplanowano występy czterech grup teatralnych: Teatru im. J. Ch. Andersena z Lublina ze sztuką „Pyza na polskich dróżkach”, teatru „The IRRWISCH” z Wiednia, czeskiego teatru lalek „Divadlo Lišeň”, kijowskiego Akademickiego Teatru Lalek,  szkoły cyrkowo-akrobatycznej Imre Baross z Węgier, animatorów kultury ze Słowacji oraz GogolFest z Kijowa. Młodsi uczestnicy wydarzenia poza przedstawieniami mogą wziąć udział w warsztatach teatralnych i posłuchać koncertu polsko-ukraińskiej grupy folkowej TARAKA.

   

  - Angażując partnerów do realizacji tego wydarzenia, chcieliśmy zwrócić ich uwagę nie tylko na wschodni wymiar polityki unijnej, ale również na sytuację społeczeństwa ukraińskiego, zwłaszcza bagatelizowane przez europejską opinię publiczną zagadnienie uchodźców wewnętrznych w tym kraju – mówiła o wydarzeniu Ewa Figiel, dyrektor Instytutu Polskiego.

   

  Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Polski w Kijowie, który zaprosił do współpracy Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Ambasady Słowacji i Węgier oraz instytucje wolontariackie opiekujące się uchodźcami. W realizacji przedsięwzięcia organizatorów będzie wspierało kilkudziesięciu wolontariuszy.

   

  Dzięki wsparciu Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej polskiego MSZ program teatralny „Artyści dzieciom”jest największym wydarzeniem organizowanym dotychczas przez Platformę Kulturalnej Europy Środkowej. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Pierwsza Dama Ukrainy, Maryna Poroszenko.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  1
  2
  3
  4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: