close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 18 lutego 2014

  W związku z dramatycznym zaostrzeniem sytuacji w Kijowie, ofiarami śmiertelnymi i około setką rannych w wyniku starć sił bezpieczeństwa z demonstrantami do MSZ RP został zaproszony we wtorek w trybie pilnym zastępca Ambasadora Ukrainy w Warszawie.

  W trakcie rozmowy przedstawiciele MSZ RP wyrazili głębokie zaniepokojenie dzisiejszą eskalacją napięcia w Kijowie, które doprowadziło do kolejnych ofiar śmiertelnych. Podkreślono, że jedynym trwałym rozwiązaniem obecnego kryzysu nad Dnieprem może być dialog i poszukiwanie kompromisu politycznego.

   

  Wyrażono głębokie zaniepokojenie doniesieniami o możliwym użyciu broni palnej w trakcie dzisiejszych starć. MSZ RP stanowczo apeluje do obu stron konfliktu na Ukrainie o powstrzymanie się od kolejnych aktów przemocy. W trakcie rozmowy podkreślono szczególną odpowiedzialność władz za rozwój wydarzeń ze względu na środki, którymi dysponują.

  MSZ RP wyraża nadzieję na powrót do stołu rozmów i wypracowanie porozumienia, które trwale położy kres przemocy na Ukrainie. Jesteśmy głęboko rozczarowani faktem, że rysujący się w ostatnich dniach kompromis został zaprzepaszczony. Apelujemy do obu stron o dobrą wolę, odpowiedzialność i dołożenie wszelkich starań na rzecz powrotu do rozmów.

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik Prasowy MSZ

  Tagi: msz Ukraina

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: