close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Szef MSZ Radosław Sikorski i sekretarz stanu USA John Kerry podpisali we wtorek w Warszawie ramowe porozumienie ws. utworzenia polsko-amerykańskiego programu innowacji. Ma ono być podstawą do rozszerzenia obustronnej współpracy w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

  W dokumencie przekazanym PAP przez MSZ czytamy, iż rządy Polski i Stanów Zjednoczonych poprzez to porozumienie chcą m.in. "umocnić więzi przyjaźni i ducha współpracy oraz zacieśnić wzajemne więzi gospodarcze".

   

  "(Rządy) zamierzają ustanowić Polsko–Amerykański Program Innowacji i Polsko–Amerykańską Radę ds. Innowacji w celu zarządzania programem i kierowania dalszym rozwojem tej dwustronnej inicjatywy" - zaznaczono w dokumencie podpisanym przez Sikorskiego i Kerry'ego.

   

  Z dokumentu wynika, że Rada powinna rozpocząć działanie jesienią 2014 roku, a jej pracom przewodniczyć będą ze strony polskiej podsekretarz stanu odpowiedzialny za badania, rozwój oraz innowacje w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a ze strony amerykańskiej asystent sekretarza stanu do spraw gospodarki i biznesu w Departamencie Stanu Stanów Zjednoczonych.

   

  Rada ma zbierać się i działać zgodnie z „Deklaracją w sprawie planowanych działań”, która ma zostać opracowana do końca bieżącego roku.

   

  W ocenie Kerry'ego to porozumienie zbliży amerykańskich i polskich naukowców, przedsiębiorców i finansistów. "Abyśmy wspólnie mogli zachęcić do odkryć, wynalazków, które ułatwią nasze życie i dadzą miejsca pracy" - tłumaczył sekretarz stanu USA, który towarzyszy prezydentowi USA Barackowi Obamie podczas jego dwudniowej wizyty w Warszawie z okazji Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów 1989 r.

   

  Według niego "partnerstwo transatlantyckie ma też potencjał tworzenia nowych miejsc pracy, daje nową energię Europie i Stanom Zjednoczonym. To, co dziś podpisaliśmy, to część tej szerszej wizji wspólnej przyszłości gospodarczej. Bardzo się cieszę, że mogę tutaj znów być i świętować to wspaniałe 25-lecie" - powiedział Kerry.

   

  Sekretarz stanu dodał, że podczas jego poprzedniej wizyty w Polsce młodzi naukowcy pokazali mu, co zrobili w zakresie robotyki, która może być też wykorzystana w badaniach Kosmosu. "To jest przyszłość Polski i przyszłość nas wszystkich" - podkreślił.

   

  "Jestem tu, aby nie tylko potwierdzić solidarność amerykańsko-polską, ale również przedstawić naszą wspólną wizję, która jeszcze bardziej zbliży w przyszłości nasze kraje" - podkreślił John Kerry. "Nie jest to wizja przeciwko komuś, czy czemuś. Jest to wizja na rzecz Polaków, na rzecz Europy, na rzecz świata (...), naszej wspólnej przyszłości, na rzecz tworzenia pełnej demokracji, z pełnym poszanowaniem praw człowieka" - mówił Kerry po spotkaniu z Sikorskim.

   

  Według Kerry'ego ważnym elementem tej wizji jest wzajemne wypełnianie zobowiązań, czy to jeśli chodzi o bezpieczeństwo na Ukrainie, czy stabilność energetyczną Europy, czy odpowiedź na wyzwania klimatyczne. Bo - jak podkreślił - w pojedynkę żaden naród nie może na to wszystko reagować.

   

  W dokumencie Polska jak i Stany Zjednoczone deklarują ponadto dążenie do promowania współpracy naukowej i technicznej sprzyjającej innowacjom i wymianie informacji oraz do krzewienia najlepszych praktyk wzmacniających partnerstwo w dziedzinie przedsiębiorczości.

   

  Obie strony zadeklarowały także podjęcie działań na rzecz wzmocnienia i ułatwienia kontaktów między polskimi i amerykańskimi przedsiębiorstwami oraz innymi jednostkami sektora prywatnego działającymi na terytoriach obu państw.(PAP)

   

  agy/ tgo/ mok/ mow/

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: