close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WYWIADY

 • Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla radia Echo Moskwy

  Wywiad dotyczył najważniejszych kwestii w relacjach polsko-rosyjskich, zbliżającej się rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz zagadnień kulturalnych i społecznych. Poruszono również kwestie historyczne i najważniejsze sprawy bieżące na arenie międzynarodowej.

   

  Wywiad na stronie portalu Echo Moskwy

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla Nowej Gaziety

  W wywiadzie poruszono kwestie dot. zwrotu wraku prezydenckiego samolotu TU-154M, relacji polsko-rosyjskich oraz współpracy gospodarczej z Rosją. Ambasador omówił również najważniejsze zagadnienia dotyczące kwestii bezpieczeństwa oraz polityki międzynarodowej. 

   

  Wywiad na stronie portalu Nowej Gaziety

   

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla radia Govorit Moskwa

  Wywiad dotyczył bieżących spraw międzynarodowych, relacji polsko-rosyjskich, zaangażowania PL w manewry NATO w Polsce i Europie oraz zagadnień kulturalnych i społecznych. 

   

  Wywiad na stronie radia Govorit Moskwa 

   

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla portalu Europejski Dialog

  Wywiad przeprowadzony w Ambasadzie RP w Moskwie, podczas którego Ambasador opowiedział o wartościach europejskich wyznawanych przez Polaków, o miejscu Polski w Unii Europejskiej oraz znaczeniu integracji europejskiej dla historii naszego kraju 

   

  Wywiad na stronie portalu Europejski Dialog

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla radio Echo Moskwy

  Wywiad przeprowadzony z okazji zbliżających się obchodów 100-lecia niepodległości Polski oraz publikacji w miesięczniki Diletanty infografiki o najważniejszych datach z historii Polski oraz tekstu Andrzeja Chwalby o polskiej drodze do niepodległości. 

   

  Wywiad na stronie Echo Moskwy 

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla gazety Moskowskij Komsomolec

  Wywiad dotyczył kwestii bezpieczeństwa( w tym planów umieszczenia w Polsce stałej bazy wojsk NATO), kwestii ekonomicznych oraz relacji polsko-rosyjskich. Ambasador Włodzimierz Marciniak odpowiedział również na pytania dotyczące reaktywacji programu Małego Ruchu Granicznego stosunku Polski do pomników Armii Czerwonej na terytorium naszego kraju oraz stanowiska Polski wobec polityki migracyjnej Unii Europejskiej. 

   

  Wywiad na stronie gazety Moskowskij Komsomolec

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla tygodnika Ogoniok

  Wywiad przeprowadzony w związku z 75 rocznicą powstania w obozie śmierci w Sobiborze dotyczył kwestii pamięci historycznej Polaków, ich stosunku do żydowskiego dziedzictwa kulturowego oraz wpływu IPN na politykę historyczną państwa polskiego. 

   

  Wywiad na stronie Kommersanta i Ogońka

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla radio portalu Kaliningrad.ru

  Wywiad dotyczył kwestii reaktywacji programu Małego Ruchu Granicznego, kwestii bezpieczeństwa( w tym plany umieszczenia w Polsce stałej bazy wojsk NATO), kwestii ekonomicznych i współpracy regionalnej. Ambasador Włodzimierz Marciniak odpowiedział również na pytania dotyczące turystyki w obwodzie kaliningradzki, oraz stosunku Polski do pomników Armii Czerwonej na terytorium naszego kraju. 

   

  Wywiad na stronie Kaliningrad.ru

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla radio Govorit Moskwa 

   

  Wywiad dotyczył bieżących spraw międzynarodowych, relacji polsko-rosyjskich, udziału wojsk NATO w ćwiczeniach w Polsce oraz wydarzeń promujących kulturę polską w Rosji.

   

  Wywiad na stronie Govorit Moskwa

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla agencji informacyjnej Interfax 

   

  Wywiad dotyczył obecności wojsk amerykańskich w Polsce, polityki bezpieczeństwa Polski wobec Rosji oraz polityki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ambasador Włodzimierz Marciniak odpowiedział również na pytania dotyczące relacji polsko-rosyjskich, współpracy Polski i Rosji przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej oraz perspektyw możliwych spotkań polityków z Polski i Rosji. 

   

  Wywiad na stronie Agencji Informacyjnej Interfax

   

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla agencji informacyjnej TASS

   

  Wywiad dotyczył bieżących spraw międzynarodowych, relacji polsko-rosyjskich, udziału wojsk NATO w ćwiczeniach w Polsce oraz wydarzeń promujących kulturę polską w Rosji.

   

  Wywiad na stronie Agencji Informacyjnej TASS

   

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla PAP opublikowany przez media w Polsce

   

  Wywiad dotyczył relacji polsko-rosyjskich, możliwych pół współpracy oraz realizowania polskiej polityki zagranicznej w Rosji.

   

  1. Portal WPolityce.pl 

   

  2. Portal Onet.pl 

   

  3. Portal Interia.pl

   

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla portalu Euro-pulse.ru  

   

  Rozmowa dotyczyła m.in. tego jak Polacy czczą pamięć o swoich zmarłych bliskich oraz jak wygląd tradycja upamiętniania ważnych wydarzeń i osób w Polsce. Ambasador opowiedział również o ważnych dla niego miejscach w Polsce oraz ciekawych regionach i miastach, które mogą zobaczyć rosyjscy turyści.

   

  Wywiad na stronie portalu Euro-Pulse

   

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla Radio Vera

   

  Rozmowa dotyczyła m. in. chrześcijańskich tradycji Polski, ważnych aspektów polskiej kultury a także o miejscach, które mogą zwiedzić rosyjscy turyści w Polsce. Ambasador poruszył również temat wspólnych elementów historii, kultury oraz sztuki, które łączą narody Polski i Rosji.

   

  Wywiad na stronie Radio Viera

   

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla Agencji Informacyjnej Regnum

   

  Rozmowa dotyczyła m.in. obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz znaczenia tej daty w polskiej historii, chrześcijaństwie w Polsce a także relacjach polsko-rosyjskich. Ambasador wyraził nadzieję, że praca nad dwustronnymi stosunkami będzie przechodziła w atmosferze obopólnego szacunku i pragmatyzmu. Ambasador W. Marciniak skomentował również działania strony rosyjskiej dotyczące wznowienia dialogu oraz rozwiązania najważniejszych kwestii.  

   

  Wywiad na stronie portalu IA Regnum

   

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla Instytutu Współpracy Polsko-Rosyjskiego
   

  Rozmowa dotyczyła m.in. aktualnego stanu relacji dwustronnych, w tym zaostrzenia konfliktu w Donbasie i zagrożeń wynikających z militaryzacji regionu M. Bałtyckiego, perspektywy poprawy stosunków Warszawa - Moskwa na kanwie wartości konserwatywnych. Ambasador W. Marciniak skomentował również przyszłość stosunków polsko-amerykańskich po objęciu urzędu prezydenta przez D. Trumpa.

  Wywiad na stronie Instytutu Współpracy Polsko-Rosyjskiej

   

  Wywiad ambasadora Włodzimierza Marciniaka dla agencji Ria Nowosti 5 grudnia 2016 r.

  Rozmowa dotyczyła m.in. obecnego stanu relacji polsko-rosyjskich oraz możliwości poprawy stosunków dwustronnych. Ambasador wskazał na zaniepokojenie Polski działaniami strony rosyjskiej w zakresie bezpieczeństwa tj. militaryzacja obwodu kaliningradzkiego. Ponadto odniósł się do projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz polskich argumentów dla sprzeciwu wobec realizacji tego przedsięwzięcia.

  Wywiad na stronie Ria Nowosti

   

  Wywiad amb. Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz dla radiostacji „Echo Moskwy” 2 grudnia 2015 r.

   

  Rozmowa z Artiomem Fiłatowem dotyczyła stosunków Polska-Rosja. Pytana o stanowisko ws. Aktu Stanowiącego NATO-Rosja, amb. Pełczyńska-Nałęcz stwierdza m.in., że warunki bezpieczeństwa w regionie uległy zmianie w zw. z konfliktem w Donbasie i Polska prowadzi z sojusznikami rozmowy o adekwatnych decyzjach NATO, w tym podczas szczytu 2016 w Warszawie. Wypowiada się nt. koalicji antyterrorystycznej w Syrii oraz zagrożenia terrorystycznego w Polsce i kryzysu uchodźczego w Europie. Tłumaczy negatywne znaczenie przetrzymywania wraku polskiego Tu-154M przez Rosję dla relacji dwustronnych. Informuje o rozmowach polsko-rosyjskich ws. nieruchomości dyplomatycznych. Wymienia przykłady udanych projektów kulturalnych PL w RU.

   

  Rozmowę można odsłuchać na stronie "Echa Moskwy".

   

   

  Ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz udzieliła 2 grudnia 2015 r. wywiadu agencji Interfaks

   

  W rozmowie z Aleksiejem Ejbożenką amb. Pełczyńska-Nałęcz odrzuciła zarzut MSZ FR o łamanie przez Polskę zapisów umowy dwustronnej z 1994 r. o ochronie miejsc pochówku i zapewniła, że dewastacje cmentarzy wojennych są w Polsce zagrożone wysoką karą. Jednocześnie podkreśliła, że decyzje ws. sowieckich pomników znajdują się w kompetencji polskich samorządów.

   

  Oryginał w języku rosyjskim.

   

   

  Ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz udzieliła 6 października 2015 r. wywiadu agencji RIA Nowosti

   

  Rozmowa dotyczyła m.in. obecnego stanu relacji dwustronnych Polska-Rosja, w tym współpracy w zakresie upamiętnienia rosyjskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych na terytorium okupowanej Polski. Ambasador RP odniosła się także do demontażu popiersia gen. I. Czerniachowskiego w Peniężnie („demontaż nie ma charakteru antyrosyjskiego”) i potwierdziła żądanie zwrotu wraku Tu-154M. Wypowiedziała się także o budowie bazy rakiet przechwytujących USA w Redzikowie.

   

  Polecamy całość rozmowy w języku rosyjskim.

   

   

  Wypowiedź amb. Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz dla agencji TASS 18 września 2015 r.

   

  Amb. Pełczyńska-Nałęcz w związku z protestami MSZ Rosji ws. demontażu pomnika gen. I. Czerniachowskiego w Pieniężnie i dewastacji "pomnika wdzięczności Armii Czerwonej" w warszawskim Parku Skaryszewskim tłumaczy, że sowieckie pomniki symboliczne są w Polsce kojarzone z obecnością ZSRR po 1945, a gen. Czerniachowski - który „niewątpliwie walczył z faszyzmem podczas II wojny światowej” - odpowiada za aresztowanie kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Podkreśla troskę, jaką państwo polskie otacza blisko 2 tys. rosyjskich i radzieckich cmentarzy i miejsc pochówku położonych na terytorium RP.

   

  Polecamy depeszę TASS.

   

   

  W "Nowej gazietie" nr 69 z 4 września 2015 r. ukazała się wywiad z amb. Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz

   

  Rozmowa poświęcona jest obchodom Dni Pamięci Ofiar Represji Politycznych na Sołowkach - z udziałem Ambasador RP w Rosji. Pełczyńska-Nałęcz podkreśla uznanie, z jakim Polska odnosi się do wkładu rosyjskich badaczy w upowszechnienie prawdy o okresie stalinowskim. Tłumaczy także, dlaczego Polacy odróżniają wdzięczność dla Armii Czerwonej za ocalenie od faszyzmu od stosunku do roli ZSRR w powojennej historii Polski. Zaznacza negatywny wpływ przetrzymywania przez Rosję wraku rządowego Tu-154M na stosunki dwustronne.

   

  Całość rozmowy dostępna na stronie "Nowej gaziety".

   

   

  Ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz udzieliła 4 września 2015 r. wywiadu na żywo radiostacji "Goworit Moskwa"

   

  Rozmowa dotyczyła stosunków polsko-rosyjskich, relacji UE i NATO z Rosją oraz kryzysu uchodźczego w Europie. Amb. Pełczyńska-Nałęcz zwróciła m.in. uwagę na wielowymiarowość stosunków bilateralnych, problem złamania przez Rosję prawa międzynarodowego w związku z aneksją Krymu, co jest źródłem kryzysu w stosunkach Zachodu z RU, oraz potrzebę współpracy międzynarodowej, w tym ze strony Rosji, w obliczu napływu do Europy uchodźców z Syrii.

   

  Polecamy zapis rozmowy.

   

   

  Radio "Echo Moskwy" 5 maja 2015 r. ponownie nadało wywiad z Ambasador RP.

   

  Tematem rozmowy z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz było m.in. wzajemne postrzeganie społeczeństw polskiego i rosyjskiego, a także charakter narodowy Polaków. Podczas wywiadu, który tym razem nie dotyczył bieżących stosunków polityczno-ekonomicznych między Polską a Rosją, Ambasador RP ustosunkowała również się do wyobrażeń Rosjan w odniesieniu do Polaków. Podkreśliła takie narodowe cechy rodaków, jak indywidualizm czy gościnność. W ocenie Pani Ambasador należy rozdzielać sferę polityczną od stosunków kulturowych między społeczeństwami. Przy tej okazji zwróciła uwagę na ogromne zainteresowanie polskich widzów niedawnym festiwalem kina rosyjskiego "Sputnik nad Polską", którego filmy wzbudzały wyjątkowo żywe dyskusje wśród publiczności.
   
  Z rozmową można zapoznać się na portalu "Echa Moskwy".

   

  Ambasador Pełczyńska-Nałęcz gościem radia Rosyjska Służba Informacyjna, 12 marca 2015 r. 

   

  W trakcie wywiadu omówiono przede wszystkim aktualne zagadnienia stosunków dwustronnych Polski i Rosji.

   

  Pani Ambasador odpowiedziała m.in. na pytania związane z planowanymi uroczystościami 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej, ponownie podkreślając przy tym oczekiwania strony polskiej odnośnie zwrotu szczątków samolotu. Odnosząc się do pytań związanych z interpretacją historii stosunków między naszymi państwami Ambasador Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła konieczność uwzględniania różnych punktów widzenia i swobodę dyskusji o wydarzeniach historycznych. Komentując negatywne skutki rosyjskiego embarga Ambasador zwróciła uwagę, że mimo wszystko ogólny polski eksport w 2014 r. odnotował widoczny wzrost wobec roku poprzedzającego.

   

  Z wywiadem można zapoznać się tu: http://rusnovosti.ru/posts/366925 

   

   

   

  Ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w wywiadzie dla ITAR-TASS, 11.02.2015

   

  Podczas spotkania z korespondentem agencji omówiono m.in. perspektywy uregulowania kryzysu na Ukrainie, stanowisko polskiej strony wobec tego konfliktu, a także sprawę obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

   

  Ambasador ponownie zaznaczyła, że w sprawie Ukrainy najważniejszą kwestią jest uregulowanie konfliktu na drodze pokojowej i z zachowaniem zasad prawa międzynarodowego. Podkreśliła również późniejszą konieczność przeprowadzenia reform politycznych i ekonomicznych w tym kraju, zgodnych z suwerennymi decyzjami władz Ukrainy.

   

  Jak  zauważyła Pani Ambasador, Polska jest jednym z tych krajów, które wniosły duży wkład w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej, i także ma prawo omawiać możliwe inicjatywy organizacji uroczystości rocznicowych poświęconych zakończeniu tego konfliktu. Podkreśliła przy tym, że propozycje strony polskiej w żadnej mierze nie mają na celu odbierania tego święta Rosji.

   

  Wywiad dostępny jest tu: http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/1766071 , http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/1766019 , http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/1766036

   

   

   

  Wywiady dla agencji informacyjnych

   

  W wywiadach udzielonych agencjom informacyjnym INTERFAX i RIA-NOVOSTI Ambasador Pełczyńska-Nałęcz odniosła się do pytań związanych m.in. z koncepcją organizacji w Polsce uroczystości zakończenia II wojny światowej oraz kwestii nieruchomości dyplomatycznych w Polsce i w Rosji.

   

  Ambasador RP w Rosji zaznaczyła, że w Polsce, jako kraju, który od samego początku aktywnie uczestniczył w walce przeciwko hitlerowskim Niemcom, ma prawo toczyć się dyskusja na temat miejsca możliwych obchodów rocznicy zakończenia II wojny światowej. Podkreśliła, że nikt w Polsce nie ma zamiaru odbierać Rosjanom radości  ze świętowania 70. rocznicy zakończenia konfliktu, która powinna odbyć się możliwie jak najspokojniej i bez uwzględniania bieżącej polityki.

   

  W kontekście wzajemnych nieruchomości dyplomatycznych obu państw Ambasador Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że kwestia ta jest przedmiotem dwustronnych konsultacji i w żadnej mierze nie należy jej wiązać z aktualnymi stosunkami politycznymi Polski i Rosji. Oceniła, że każda ze stron ma własną pozycję i interesy w tej sprawie, ale kwestia opłaty za nieruchomości dyplomatyczne w obu krajach powinna być rozwiązana na gruncie zasady wzajemności.

   

  Tekst wywiadu dla Interfax: http://www.interfax.ru/422770

   

  Teks wywiadu dla Ria-Novosti: http://ria.ru/interview/20150211/1047066591.html

   

   

   

  Ambasador RP gościem radia "Govorit Moskva", 28.01.2015

   

  Sprawa trwającego kryzysu na Ukrainie oraz bieżąca aktywność NATO były dominującymi tematami wywiadu, udzielonego przez Ambasador Pełczyńską-Nałęcz radiu "Govorit Moskva".

   

  Ambasador RP w Rosji zwróciła uwagę, że obecna sytuacja we wschodniej Ukrainie jest wyzwaniem dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. W dalszej części wywiadu skomentowała obecną sytuację gospodarczą Polski, oceniając kondycję ekonomiczną kraju jako dobrą. Ambasador podkreśliła, że Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek UE.

   

  Zapoznaj się z pełnym tekstem wywiadu: http://govoritmoskva.ru/interviews/431/

   

   

   

  Wywiad dla agencji RIA-NOVOSTI, 26.01.2015

   

  W dniu 26 stycznia br., w przeddzień 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, Ambasador Pełczyńska-Nałęcz udzieliła wywiadu agencji RIA-NOVOSTI.

   

  Ambasador RP w Moskwie zauważyła, że w obliczu Holokaustu i tragedii, która wydarzyła się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau,  w tym kontekście nie należy zajmować się bieżącymi sprawami politycznymi. Ponadto, podkreśliła znaczenie, jaki przydaje się w Polsce dla swobodnej i uwzględniającej fakty dyskusji o historii. Ambasador Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że oficjalna i jedyna interpretacja historii mogłaby ograniczyć tę dyskusję.

   

  Zapoznaj się z pełnym tekstem wywiadu: http://ria.ru/interview/20150127/1044471164.html

   

   

   

  Wywiad Ambasador Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, Głos Rosji (Rossija Segodnia), 19.01.2015

   

  Stosunki polsko-rosyjskie w kontekście bieżącej sytuacji międzynarodowej były głównym tematem spotkania Ambasador RP w Moskwie z dziennikarzami "Głosu Rosji" (agencja Rossija Segodnia).

   

  W trakcie rozmowy Ambasador Pełczyńska-Nałęcz odpowiadała na pytania związane m.in. z uroczystościami poświęconymi 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przy tej okazji przypomniała o otwarciu w Centralnym Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej polsko-rosyjskiej wystawy nt Auschwitz, podkreślając wielkie znaczenie tego wspólnego projektu.

   

  Ambasador przedstawiła również polskie stanowisko wobec kryzysu ukraińskiego, zaznaczając, że jest ono wspólne z tym prezentowanym przez Unię Europejską. Wyjaśniła także rolę NATO w tej części Europy, podkreślając wyłącznie obronny charakter tego Sojuszu.

   

  Ambasador RP w Moskwie ponownie podkreśliła istotność polsko-rosyjskich kontaktów międzyludzkich, w tym tych na poziomie ekspertów i intelektualistów, które należy stale intensyfikować.

   

  Pełny tekst wywiadu (w jęz. polskim): http://polish.ruvr.ru/2015_01_28/Ambasador-RP-w-Moskwe-w-dzisiejszym-swiecie-nie-ma-mediow-obiektywnych-1071/

   

   

   

  Ambasador RP w wywiadzie dla INTERFAX, 16.01.2015

   

  W dniu 16 stycznia Ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz udzieliła wywiadu korespondentowi agencji informacyjnej INTERFAX.

   

  W ramach wywiadu Ambasador odpowiedziała w szczególności na pytania dotyczące organizacji uroczystości związanych z 70. rocznicą wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Auschwitz-Birkenau. Wyjaśniła, że organizatorem obchodów jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Ambasador Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła również, że w tym roku głos zabiorą w szczególności byli więźniowie Auschwitz-Birkenau, a nie politycy. W dalszej części wywiadu Ambasador udzieliła odpowiedzi na pytania związane z niedawną ewakuacją z Donbasu 178 osób polskiego pochodzenia, przeprowadzoną z uwagi na zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

   

  Pełny tekst wywiadu: http://www.interfax.ru/418905 

   

   

   

  Wywiad Ambasador RP dla INTERFAX, 16.12.2014

   

  Pytania o dwustronne relacje polsko-rosyjskie w kontekście sytuacji międzynarodowej były głównym tematem wywiadu Ambasador Pełczyńskiej-Nałęcz dla agencji informacyjnej INTERFAX, udzielonego w dniu 16 grudnia br.

   

  W wywiadzie poruszono m.in. sprawy dostaw rosyjskiego gazu do Polski i stanowiska RP wobec wydarzeń na wschodzie Ukrainy. Ambasador Pełczyńska - Nałęcz zaznaczyła zbieżność w tej sprawie pozycji Polski z tym prezentowanym przez Unię Europejską. Odniosła się również do pytań związanych m.in. ze sprawą katyńską i perspektyw stosunków dwustronnych Rosji: z Warszawą oraz UE.

   

  Cały wywiad Ambasador RP dla agencji informacyjnej INTERFAX: http://m.interfax.ru/txt/?id=415146

   

   

   

  Ambasador RP w wywiadzie dla portalu "Gazeta.ru", 9.12.2014

   

  Bieżące stosunki polsko-rosyjskie były między innymi tematem wywiadu Ambasador RP w Moskwie dla portalu informacyjnego "Gazeta.ru".

   

  Ambasador Katarzyna Pełczyńska - Nałęcz podkreśliła potrzebę prowadzenia dwustronnego dialogu między Polską i Rosją. W opinii Ambasador rosnąca ilość Rosjan z Obwodu Kaliningradzkiego, udających się do Polski w ramach reżimu Małego Ruchu Granicznego, pozytywnie świadczy o dwustronnych kontaktach społeczeństw obu krajów.    

   

  Zapoznaj się z całym tekstem wywiadu: http://www.gazeta.ru/politics/2014/12/10_a_6336609.shtml   

   

   

  Wywiad Ambasador Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz dla RIA NOVOSTI, 27.11.2014

   

  W dniu 27 listopada Ambasador RP w Rosji udzieliła wywiadu dla agencji informacyjnej RIA NOVOSTI. W trakcie rozmowy poruszono m.in. postawę Polski wobec kryzysu ukraińskiego i bieżące sprawy w dwustronnych stosunkach gospodarczych.

   

  Ambasador Pełczyńska - Nałęcz po raz kolejny podkreśliła także, że Polska nie zmienia swojej polityki wizowej wobec obywateli rosyjskich, mając na uwadze potrzebę rozwijania pozytywnych kontaktów między społeczeństwami obu krajów. W kontekście Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które w 2018 r. odbędą się w Rosji, Ambasador RP w Rosji podzieliła się doświadczeniami Polski przy organizacji EURO 2012.

   

  Cały wywiad Ambasador RP w Rosji dla RIANOVOSTI: http://ria.ru/interview/20141129/1035728632.html 

   

   

   

  Ambasador RP udzieliła wywiadu radiu Rosyjska Służba Informacyjna, 26.11.2014

   

  W wywiadzie poruszono kwestie m.in. aktualnych stosunków polsko-rosyjskich i 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej.

   

  Ambasador Pełczyńska-Nałęcz zwróciła uwagę na fakt, że polskie społeczeństwo jest jednym z najbardziej proeuropejsko nastawionych spośród wszystkich państw UE. Ponownie zapewniła też o niezmienności polskiej polityki wizowej wobec obywateli FR, przy okazji wskazując na bardzo dobrze funkcjonujący reżim Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim. 

   

  Tekst wywiadu: http://rusnovosti.ru/guests/interviews/355509/355512/

   
   
   
  Wywiad Ambasador RP w Moskwie, 14.10.2014
   
  W dniu 14 października Pani Ambasador Katarzyna Pełczyńska – Nałęcz udzieliła wywiadu dla Instytutu Współpracy Rosyjsko – Polskiej. Tematem rozmowy były m.in. perspektywy współpracy polsko-rosyjskiej i stosunków UE-Rosja.
   
  Pani Ambasador wyraziła satysfakcję z sukcesu dotychczasowych realizowanych dwustronnie projektów – funkcjonowania Małego Ruchu Granicznego, pracy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia czy Grupy do Spraw Trudnych.  Podkreśliła ważną rolę bezpośrednich kontaktów między społeczeństwami Polski i Rosji. W tym kontekście Ambasador Pełczyńska – Nałęcz ponownie zwróciła uwagę na liberalną politykę wizową Polski w odniesieniu do obywateli Rosji.
   
  Cały wywiad dostępny jest tutaj: http://ru.rospol.org/index.php?id=83 
   
   
   
  Wywiad Ambasador RP w Rosji dla miesięcznika „Mir i Politika”, 13.10.2014
   
  W udzielonym wywiadzie Pani Katarzyna Pełczyńska – Nałęcz poruszyła kwestie aktualnych stosunków polsko – rosyjskich i perspektywy współpracy UE z FR.
   
  W trakcie rozmowy poruszono w szczególności temat kryzysu na wschodzie Ukrainy i postrzegania go przez Polskę. Ambasador Pełczyńska – Nałęcz zwróciła uwagę, że Warszawa opowiada się za politycznym rozwiązaniem konfliktu i wznowieniem dialogu z Rosją, jako największym partnerem gospodarczym Polski poza UE. W opinii Ambasador RP w Rosji – Donald Tusk, jako  nowy Przewodniczący Rady Europejskiej, będzie wpływać na proces dialogu UE-Rosja.
   
   
   
   
  W gazecie „Nowyje Izwiestia” ukazał się wywiad z Ambasador RP w Rosji, Panią Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, 22.09.2014
   
  Poruszono w nim kwestię wpływu objęcia przez premiera D. Tuska stanowiska szefa Rady Europejskiej na stosunki między Polską a Rosją oraz szerzej – Rosją i Unią Europejską, w okresie zwiększonego napięcia między obiema stronami.
   
  Pani Ambasador odpowiedziała także na pytania dotyczące postawy UE i samej Polski wobec kryzysu na Ukrainie oraz konsekwencji sankcji przyjmowanych przez UE i FR. Podkreśliła jednocześnie, że problemy w relacjach dwustronnych nie powinny negatywnie przekładać się na politykę wydawania wiz dla Rosjan, zaś strona polska podtrzymuje swoje dotychczasowe, liberalne podejście w tym zakresie.
   
   
   
   
  Ambasador RP w Rosji udzieliła wywiadu rozgłośni „Govorit Moskva”, 19.09.2014
   
  W trakcie audycji poruszono m.in. sprawy politycznej pozycji Polski w UE i stosunku Polaków do tej organizacji. Ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odniosła się do kwestii konsekwencji sankcji w stosunkach UE–Rosja. Podkreśliła, że nie mają one wpływu na polską politykę wizową. Przy tej okazji podała przykład bardzo dynamicznie rosnącej liczby odwiedzin naszego kraju przez Rosjan z Obwodu Kaliningradzkiego, w ramach tzw. Małego Ruchu Granicznego.
   
  Cały wywiad dostępny jest tutaj: http://govoritmoskva.ru/interviews/184/ 
   
   
   
  Ambasador Katarzyna Pełczyńska–Nałęcz w studiu "Echa Moskwy", 12.09.204
   
  W wywiadzie udzielonym rozgłośni Ambasador RP poruszyła kwestie dotyczące m.in.: stosunków polsko–rosyjskich w kontekście unijnych sankcji wobec FR, zmniejszenia dostaw rosyjyjskiego gazu do Polski, ustaleń szczytu NATO, sytuacji na Ukrainie oraz 25. rocznicy powołania rządu T.Mazowieckiego.
   
  Zapoznaj się z całym wywiadem. Polecamy: http://www.echo.msk.ru/programs/razvorot/1397786-echo/

   

   
   
  Była podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w wywiadzie dla RIA-Novosti. 12.08.2014
   

  Agencja RIA-Novosti podkreśla, że  po raz pierwszy we współczesnej historii stosunków polsko-rosyjskich nowym ambasadorem Polski w Moskwie zostanie kobieta - ekspert od spraw rosyjskich.

   

  Odnosząc się do listy trudnych i problematycznych kwestii w stosunkach dwustronnych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, iż „rzeczywiście jest ona bardzo długa, a w dużej mierze kwestie te wynikają ze złożonej wspólnej historii”. Pozytywnie oceniła efekty pracy Grupy ds. Trudnych. Zaznaczyła, że dobrze byłoby kontynuować jej działalność, jednakże rozwiązanie wszystkich złożonych problemów wymaga czasu. „Grupa w czasie długich dyskusji przybliżyła obie strony, jeśli nie do jednomyślności w interpretacji faktów, to co najmniej do zrozumienia sposobu myślenia drugiej strony, a to bardzo ważne. Oprócz tego istnieje konkretny wymiar: zwrot archiwów katyńskich, dostęp do dokumentów, rehabilitacja ofiar”. Jej zdaniem „ważnym rezultatem prac Grupy stało się utworzenie Centrów Dialogu i Porozumienia”.

   

  Mówiąc o strategicznych problemach w stosunkach dwustronnych podkreśliła m.in. kwestie energetyczne, gdzie „mamy różne interesy”. „Polska jest zainteresowana dywersyfikacją dostaw nośników energii, zaś Rosja dąży do aktywnej obecności na rynku polskim i Unii Europejskiej. Inaczej podchodzi też do europejskiego ustawodawstwa energetycznego”. Dodała, że posiadamy także „odmienne postrzeganie polityki sąsiedztwa UE. Z punktu widzenia Polski najlepiej byłoby, gdyby państwa „Partnerstwa Wschodniego” przeszły tą drogę, którą przeszła Polska”.

   

  Przyszła ambasador zaznaczyła, iż pomimo tego, że rząd polski postanowił odwołać Rok Polski w 2015 „Polska jest żywotnie zainteresowana tym, aby zaplanowane wcześniej wydarzenia kulturalne podtrzymać, ale już nie w formule Roku, ponieważ jest to ważne dla zwykłych Polaków i Rosjan. Ważne jest, aby ludzie mieli możliwość lepiej się wzajemnie poznać. Zaznaczyła, że „współpraca kulturalna, zwłaszcza w tak trudnych momentach politycznych (…) jest potrzebna zarówno Polakom i Rosjanom”. Stwierdziła, iż jako nowy ambasador Polski w Rosji „chciałaby, żeby o Polsce, o polskiej kulturze Rosjanie wiedzieli możliwie najwięcej, a poprzez kulturę wiedzieli więcej o naszym kraju. W Polsce istnieje wola polityczna, aby realizować istotne wydarzenia kulturalne, które były zaplanowane. Przynosi to zawsze pozytywne rezultaty”.

   

  Odnośnie zwrotu wraku samolotu Tu 154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, podkreśliła, iż „powinien on zostać oddany rządowi RP i narodowi polskiemu już dawno. Wciąż jesteśmy zdumieni, że cztery lata po katastrofie to przekazanie nie miało miejsca”. Jako  nowy ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej będę „jasno wyrażać nasze oczekiwania, aby władze rosyjskie zwróciły wrak samolotu. Chciałabym podkreślić: nie mamy żadnych innych instrumentów oprócz dyplomacji”.

   

  Na zakończenie przyszła ambasador RP odniosła się do ponad dwuletniego funkcjonowania Małego Ruchu Granicznego. Zaznaczyła, iż „Polska była bardzo zainteresowana MRG z Obwodem Królewieckim. A rezultat przeszedł nasze oczekiwania: granica nie stanowi już bariery do podróży”. Podkreśliła, że „Polska występowała na forum UE na rzecz jak najszybszego wprowadzenia bezwizowego reżimu z Federacją Rosyjską”.

   

  Źródło: http://ria.ru/interview/20140812/1019699889.html

   

   

   

  Wywiad Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz dla PAP m.in. o stosunkach polsko-rosyjskich, 7.08.2014
   

  PAP: Kończy Pani pracę jako wiceminister. Odpowiadała Pani m.in. za sprawy wschodnie. Teraz udaje się Pani do Moskwy, gdzie będzie ambasadorem. Trafia Pani na trudny czas. Jakie będą Pani priorytety?

   

  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Czasy są trudne. Mamy do czynienia z kryzysem unijno-rosyjskim, a kryzys na linii Polska-Rosja jest elementem tego szerszego. Zamierzam trzymać się linii wyznaczonej przez Unię Europejską. Spójność unijna jest podstawą naszej polityki. Chcę prezentować polski punkt widzenia i Polskę taką, jaka ona rzeczywiście jest: nowoczesną, pokojową, stroniącą od wojen i konfliktów, promującą ład europejski. Ten obraz nie zawsze w Rosji tak wygląda.

   

  Potrzebne są intensywne kontakty międzyludzkie po to, żeby kryzys w jak najmniejszym stopniu odbił się na wzajemnym postrzeganiu narodów. Ważnym obszarem jest mały ruch graniczny między Kaliningradem a Polską, ale też podróże zwykłych Rosjan do Polski. Chcemy utrzymać wymianę młodzieży prowadzoną przez Centrum Dialogu i Porozumienia.

   

  Mamy Polonię w Rosji, która ma swoje problemy i wymaga, zwłaszcza w obecnej sytuacji, szczególnej uwagi ze strony polskiego państwa. W tej trudnej sytuacji Rosja nie przestaje być ważnym partnerem gospodarczym. Mimo ograniczeń, jakie zostały wprowadzone, należy podejmować starania, aby minimalizować straty dla polskiego biznesu.

   

  Jeszcze są sprawy bilateralne; większość z nich trudnych, nie rozwiązanych od lat. Klimat polityczny nie sprzyja ich rozwiązaniu, ale trzeba o nich rosyjskim partnerom przypominać.

   

  PAP: Nawiązała Pani już do tego, że Rosja wprowadziła embargo na polskie owoce m.in. jabłka. W 2012 roku obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły 37,9 miliarda dolarów. Jak może się zmienić sytuacja? Ile mogą stracić polscy przedsiębiorcy i w jakich branżach?

   

  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Wprowadzając sankcje wszystkie kraje Unii Europejskiej liczą się ze stratami. Dolegliwość takiej polityki nie dotyczy tylko Polski, ale także innych krajów, każdego w inny sposób. Dolegliwość dla Polski nie jest zupełnie nieoczekiwana. Braliśmy coś takiego pod uwagę, jako możliwy, negatywny scenariusz. Główne działania w tej sprawie są między Warszawą a Unią, a następnie Komisją Europejską i Moskwą. To Komisja powinna nas reprezentować w tym sporze z Rosją - w naszym przekonaniu, że restrykcje są bezzasadne.

   

  PAP: Czy uważa pani, że ostatnie sankcje nałożone przez Unię i USA na Rosję zmuszą Moskwę do zmiany kursu? Władze rosyjskie je bagatelizują.

   

  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Sankcje są obustronnie kosztowne. Są instrumentem, który ma prowadzić do politycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Sankcje nie są celem samym w sobie. Czy doprowadzą do zmiany kursu? Do rozmowy trzeba dwojga. Mamy nadzieję, że ta polityka unijna doprowadzi do dobrego, pokojowego porozumienia.

   

  PAP: Przejdźmy do nierozwiązanych spraw w stosunkach polsko-rosyjskich. Jak wygląda sprawa nieruchomości w Warszawie przekazanych ZSRR w latach 70., które Polska chce odzyskać? I z drugiej strony - kiedy będzie spełniony polski postulat, aby rosyjskie władze umożliwiły wpisanie nieruchomości polskiej ambasady w Moskwie do ksiąg wieczystych?

   

  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Negocjacje w tej sprawie powinny toczyć się obok spraw polityki. Sprawa ma wymiar symetryczny. Oczekujemy czegoś od Rosji, strona rosyjska oczekuje czegoś od nas. My stawiamy swoje warunki, oni swoje. Bez rozwiązania naszych problemów nie będzie rozwiązania problemów rosyjskich. Ostatnio odbyły się negocjacje na poziomie prawników. Rozmowy będą kontynuowane. Na razie jednak wielkich zmian w tej sprawie nie ma.

   

  PAP: Czy jedzie Pani do Moskwy z instrukcjami dotyczącymi zwrotu wraku Tu 154M i czarnych skrzynek? Czy będzie Pani, w imieniu Polski, dalej ubiegać się o ich zwrot? 

   

  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Sytuacja jest niezmienna od 4 lat. Uważamy, że po 4 latach samolot powinien nam być zwrócony. Tak się nie dzieje. Ta sprawa jest podnoszona regularnie, przy wszystkich możliwych okazjach, jako ambasador, będę również poruszała tę kwestię.  Nie akceptujemy odpowiedzi strony rosyjskiej, że dopóki toczy się śledztwo wrak pozostanie w Rosji. Uważamy, że wrak powinien być w Polsce.

   

  PAP: Kiedy i w jakim trybie zapadła decyzja o odwołaniu Roku Rosji W Polsce i Roku Polski w Rosji? Posłowie PiS skarżyli się, że Pani na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych twierdziła, że jeszcze nie ma decyzji w tej sprawie, a tego samego dnia rzecznik rządu ogłosiła, że inicjatywa została odwołana.

   

  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Na komisji powiedziałam, że rząd podejmie stosowną decyzję. I to znalazło odzwierciedlenie w rzeczywistości. Była wola po naszej stronie, aby utrzymać tę inicjatywę tak długo, jak długo było wrażenie, że konflikt nie będzie eskalował. Jednak ze względu na zestrzelenie samolotu, nowe, ostrzejsze sankcje unijne, przestała wpisywać się w polską i unijną politykę wobec Rosji.

   

  Odwołując Rok Rosji i Rok Polski chcemy utrzymać szereg wydarzeń kulturalnych, które były planowane. Będą zrealizowane nie w ramach tej inicjatywy, ale jako wydarzenia, które pokazują kulturalne oblicze Polski w Rosji.

   

  PAP: Jak, w obecnej sytuacji, wygląda przyszłość inicjatyw takich jak Komitet Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, dorocznych spotkań pod przewodnictwem szefów MSZ Polski i Rosji?

   

  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Nieformalne wytyczne unijne dotyczące wszystkich krajów członkowskich są takie, żeby zawieszać tego typu regularne spotkania, które nie odnoszą się bezpośrednio do rozwiązania konfliktu wokół Ukrainy. Polska będzie się tych instrukcji trzymać. Formuła dwustronnych, regularnych rozmów między Polską a Rosją nie znajduje dzisiaj uzasadnienia.

   

  PAP: Co zatem z "Programem 2020 w relacjach polsko-rosyjskich" podpisanym w grudniu przez ministrów Sikorskiego i Ławrowa po posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej? Przypomnę, że jeden z zapisów mówił, że mają odbywać się "regularne konsultacje na temat różnych aspektów bezpieczeństwa". Program obowiązuje?

   

  Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Program nie jest dokumentem prawnym. To deklaracja intencji. Polska podpisywała ją z przekonaniem, że będzie wyrazem naszej woli budowania dobrosąsiedzkich stosunków. Jeżeli po drugiej stronie intencje nie zostały zrealizowane, wówczas realizacja intencji po stronie polskiej nie jest dzisiaj możliwa. To nie oznacza, że w przyszłości, gdyby sytuacja się zmieniła, polska nie ma woli budowania dobrosąsiedzkich stosunków z Rosją, z Rosją pokojową, przestrzegającą zasad międzynarodowych. (PAP)

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: