close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ZDROWIE I SZCZEPIENIA

 •  

  Opieka zdrowotna, szczepienia

   

  Istnieje wysokie zagrożenie amebozą, a w porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się przypadki cholery.

  Warto w Polsce odwiedzić stację Światowej Organizacji Zdrowia, gdzie lekarz za darmo wystawi osobistą międzynarodową książeczkę szczepień oraz udzieli porad.

   

  W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego, należy unikać jedzenia potraw przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców niepoddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana.

   

  Unikać spożywania napojów z lodem w małych barach czy restauracjach gdzie jest mało klientów. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna, ale szpitale mogą odmówić przyjęcia jeśli nie są pewne, że chory jest w stanie pokryć koszty. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 300-500 pesos (30-50 USD), poza tym istnieją w większych miastach punkty medycznych konsultacji doraźnych, gdzie wizyta kosztuje ok. 10 USD. Doba w szpitalu, w zależności od przyczyny hospitalizacji, kosztuje od 300 USD do 2000 USD, a rachunki szpitalne obejmują wszelkie zabiegi, badania analityczne, aparaturę oraz oddzielnie wysokie honoraria lekarzy.

  Obowiązkowe szczepienia:  brak.

   

  Szczepienia zalecane:

   

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
  • tężec + błonica
  • dur brzuszny
  • zółta gorączka
  • cholera
  • inne, według zaleceń lekarza, w rzadkich sytuacjach 

  Żółta gorączka (choroba podobna do malarii): występuje niezależnie od pory roku w rejonach wiejskich. Rzyko zachorowania występuje w niektórych rejonach w stanach Chiapas, Quintana Roo, Sinaloa i Tabasco, Chihuaha, Durango, Nayarit, Oaxaca i Sonora, Campeche, Guerrero, Michoacán, Jalisco.  Szczepionka powinna być aprobowana przez Światową Org. Zdrowia, a szczepienie wykonane w ośrodku wyznaczonym przez władze sanitarne. Na ogól jednak nawet szczepionka nie zapobiega zarażeniu się tą chorobą przez ukłucie komara, podobnie jak w przypadku malarii. Zaleca się stosowanie środków ochrony przed ukłuciami komarów oraz profilaktycznych leków przeciwmalarycznych. Uwaga: po zachorowaniu nie brać aspiryny itp. leków; skontaktować się z lekarzem.

   

  Uwaga: zalecenia odnoszą się do dorosłych, zdrowych podróżników, zaszczepionych w dzieciństwie zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych. Zalecenia dla turystów z przewlekłymi schorzeniami, podróżujących kobiet w ciąży oraz dzieci mogą się różnić od przedstawionych. Wybór szczepień oraz sposobów profilaktyki malarii zależy od trasy i charakteru podróży, ale także od stanu zdrowia turysty oraz indywidualnych przeciwwskazań, dlatego powinien być ustalony podczas wizyty w specjalistycznej poradni na 6-8 tygodni przed wyjazdem.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: