close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA

 • OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH DO MEKSYKU W ZWIĄZKU Z PODNIESIENIEM POZIOMU ZAGROŻENIA WULKANICZNEGO Z DRUGIEGO NA TRZECI POZIOM ALARMOWY (ZWIĘKSZONA AKTYWNOŚĆ WULKANU POPOCATÉPETL)

  28 marca 2019 na podstawie analizy danych dot. aktywności wulkanu Popocatépetl, CENAPRED (Centro Nacional de Prevención de los Desastres) podniósł poziom ostrzeżenia wulkanicznego z drugiego na trzeci poziom alarmowy. Oznacza to, że może nastąpić dalsze nagłe zwiększenie aktywności wulkanu połączone z silnymi eksplozjami i wyrzucaniem z krateru żarzących się fragmentów oraz znacznej ilości gazów i popiołów, które przenoszone przez wiatry są niebezpieczne dla zdrowia ze względu na podrażnianie dróg oddechowych. Od kierunku wiatru, zależy, czy popiół dotrze do miasta Meksyk, z położonego ok. 70 km na południowy wschód wulkanu. Dlatego zaleca się na bieżąco śledzić oficjalne komunikaty przekazywane przez CENAPRED: http://www.cenapred.gob.mx/reportesVolcanGobMX oraz Ochronę Cywilną: https://twitter.com/PC_Estatal. Nie należy przebywać w promieniu 12 km od wulkanu, wskazane jest zachować spokój i stosować się do ostrzeżeń ochrony cywilnej, która wdrożyła procedury prewencyjne i monitorującej drogi pomiędzy Santiago Xalitzintla i San Pedro Nexapa przez Paso de Cortés.

   

  W przypadku wystąpienia opadów popiołu Proteción Civil zaleca: pozostawanie w domu i ograniczenie do minimum przebywania na świeżym powietrzu. Przebywając na zewnątrz należy przykryć nos i usta mokrą chusteczką lub użyć maseczki. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zastąpić je okularami, by zmniejszyć podrażnienia oczu. Należy osłonić zbiorniki na wodę, cysterny, aby nie zostały zanieczyszczone, zamknąć okna i ewentualnie zabezpieczyć przed przedostaniem się popiołu do wewnątrz pomieszczeń poprzez uszczelnienie ich wilgotnymi materiałami. Należy zapobiegać gromadzeniu się popiołu i postępować zgodnie ze zaleceniami przy ich usuwaniu: zbierać suchy popiół do worków plastikowych i zapobiegać wrzucaniu do kanalizacji, gdyż w kontakcie z wodą popioły mogą ukształtować sztywną masę, która zatka przewody kanalizacyjne.

   

  OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA W MEKSYKU I AMERYCE ŚRODKOWEJ

  Ambasada RP w Meksyku pragnie poinformować, że w ostatnich latach znacznie wzrosła skala zagrożeń w Meksyku, także w rejonach gdzie znajdują się główne atrakcje turystyczne. Chociaż większość przestępstw nie dotyczy turystów, mając związek z przemysłem narkotykowym  i handlem ludźmi,  jednak czasem ofiarami przestępstw padają cudzoziemcy. Dotyczy to głównie kradzieży, a także tzw. uprowadzeń błyskawicznych, które mogą być efektem np. skorzystania z nieautoryzowanej taksówki. W związku z tym Ambasada RP sugeruje zachowanie ostrożności na całym terytorium Meksyku.

   

  Sugerujemy też zwiększoną ostrożność podczas wymieniania dewiz w kantorach wymiany, szczególnie na lotnisku międzynarodowym w mieście Meksyk. Odradza się przebywanie w miejscach mało uczęszczanych, zwłaszcza po zmroku. Przed przyjazdem do Meksyku zalecana jest lektura zaktualizowanej strony internetowej Ambasady lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych

   

  Informujemy, że wg organizacji Control Risk/HISCOX, Meksyk zajmuje jedno z czołowych miejsc w świecie pod względem ryzyka porwania. Najbardziej  niebezpieczne dzielnice miasta Meksyk odwiedzane przez turystów to Iztapalapa i Coyoacán.

   

  Rośnie też ilość samochodów kradzionych przy użyciu broni, z których ponad połowa ma miejsce w stolicy. Celem są głownie terenowe samochody Nissan, Ford i Chevrolet.

   

  Informujemy, że w Ameryce Środkowej turyści powinni zachować środki ostrożności. Najwięcej przestępstw pospolitych (napadów, kradzieży, a nawet porwań dla okupu) ma miejsce w Hondurasie, Gwatemali i Belize. Odradza się przebywanie w miejscach odludnych, korzystanie z mało uczęszczanych dróg, podróżowanie nocą. Zalecana jest ostrożność w odniesieniu do paszportów (warto zaopatrzyć sie w fotokopie dokumentu), w samej tylko Kostaryce kradzionych jest najwięcej paszportów krajów UE oraz USA na świecie.

   

  Na podstawie artykułu 20. Traktatu UE - który gwarantuje prawo do pomocy konsularnej ze strony placówek innych krajów - przy braku własnego przedstawicielstwa w danym kraju obywatel UE może się zwrócić za granicą o pomoc do placówki innego kraju UE.

   

   

  Podróżując po niektórych meksykańskich stanach jak np. Chiapas czy Dolna Kalifornia, a także w strefie na granicy meksykańsko - amerykańskiej, należy liczyć się z częstymi kontrolami dokumentów przez władze wojskowe i policję.

  Ze względów bezpieczeństwa należy unikać podróżowania nocą. Na terenie całego kraju, zwłaszcza dużych miast oraz skupisk turystycznych, istnieje zagrożenie napadami, również z bronią w ręku. W przypadku napadu zaleca się kontakt z ambasadą lub z najbliższym konsulem honorowym oraz z miejscową policją. W przypadku napadu z bronią w ręku nie należy stawiać napastnikom oporu.

   

  Sugeruje się pozostawianie w hotelowych sejfach ważniejszych dokumentów, biletów lotniczych oraz kosztowności.

   

  W mieście Meksyk zaleca się ostrożność w podróżowaniu taksówkami zatrzymanymi na ulicy; lepiej wybierać te które mają na masce podane numery telefonu.

   

  Kategorycznie odradza się świadczenie „dobrych usług" przewożenia za granicę, a także na terenie Meksyku paczek i przesyłek przekazywanych przez przypadkowe lub nieznane osoby. Istnieje prawdopodobieństwo podrzucenia narkotyków. Szczególną uwagę należy zwracać w sytuacjach przypadkowych kontaktów na lotnisku i przejściach granicznych, zarówno przy wylocie z Meksyku jak i zagranicą podczas podróży do Meksyku.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: