close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WARUNKI PRZEWOZU ZWIERZĄT

 •  

  PRZYWÓZ/ WYWÓZ ZWIERZĄT

   

  Wszystkie podróżujące zwierzęta muszą celem identyfikacji być odpowiednio oznakowane - poprzez chip lub tatuaż. Właściciele podróżujących zwierząt muszą posiadać ich paszport. Wzór paszportu jest jednolity dla całej Unii. Zgodnie z Rozporządzeniem Departamentu Weterynarii, Okręgowe Izby Lekarsko-Weterynaryjne prowadzą listę lekarzy weterynarii uprawnionych do wystawiania paszportów i dokonywania w nich stosownych wpisów (http://www.wilw.waw.pl/, http://www.piwwawa.com.pl/, http://www.vetpol.org.pl/).

   

  W przypadku podróży do Meksyku z psem, kotem lub innym zwierzęciem towarzyszącym osobom podróżującym celach niehandlowych, konieczne jest posiadanie stosownego zaświadczenia/świadectwa weterynaryjnego o stanie zdrowia zwierzęcia i jego szczepieniach (wymagane bezwzględnie szczepienie przeciwko wściekliźnie, ponadto zwierzę powinno być odrobaczone i odkleszczone). Zaświadczenie/świadectwo weterynaryjne, wystawione na 48 godzin przed wyjazdem z Polski przez uprawnionego lekarza weterynarii, powinno być zalegalizowane tzw "czerwoną pieczęcią" Powiatowego Lekrza Weterynarii (np. w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Warszawie, ul. Gagarina 15, tel. 022 840 43 33 lub 022 841 13 19).

   

  Właściciele zwierząt powinni przed podróżą skontaktować się z przedstawicielem linii lotniczej, z której usług będą korzystać, celem uzyskania szczegółowych informacji, dotyczących wewnętrznych regulacji wybranego przewoźnika.

  Po przylocie do Meksyku, fakt wwozu zwierzęcia musi być zgłoszony od razu na lotnisku, w biurze SAGARPA. Właściciel otrzyma certyfikat, pozwalający na legalny wwóz zwierzęcia. Szczegółowe informacje można uzyskać na http://www.senasica.sagarpa.gob.mx/

   

  Wymagania weterynaryjne dotyczące przywozu do UE zwierząt towarzyszących osobom podróżującym są uregulowane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. nr 998/2003/WE w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym.

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: