close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • INFORMACJE KONSULARNE

 • Wydział Konsularny:

  cons.mex@msz.gov.pl  
   

   

  Tomasz Myśliwiec
  Konsul

  +(52) 55  54 81 20 50

  +(52) 55  54 81 20 52

   

  Aneta Kasztelewicz

  Referent ds. konsularnych

  aneta.kasztelewicz@msz.gov.pl

   

  Telefon alarmowy

  Z Meksyku: 04455 43771970

  Spoza Meksyku: (+521) 55 43771970

  Numer do kontaktu tylko w sprawach szczególnie pilnych, które wymagają natychmiastowego połączenia z Konsulem poza godzinami pracy urzędu (8:30-16:30)

   

   

  Dnia 30 czerwca 2018 zostaną zaktualizowane wszystkie opłaty konsularne obowiązujące w Ambasadzie RP w Meksyku. Szczegółowe informacje znajdują się w sekcji "Opłaty konsularne".

   

  Wszystkie wizyty powinny być rezerwowane w systemie e-konsulat: http://www.e-konsulat.gov.pl/, gdzie należy podać rodzaj sprawy, dzień i godzinę. W razie problemów technicznych z rejestracją prosimy o kontakt mailowy.

   

   

  Ostrzeżenie dot. bezpieczeństwa w Meksyku

   

  W związku z pogarszaniem się w Meksyku sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, odradza się przebywanie w stanach Tamaulipas, Coahuila, Durango i Chihuahua, Zacatecas, Sonora, Sinaloa, San Luis Potosí, Nayarit, Michoacán, Guerrero, Jalisco, Aguascalientes y Nuevo León.

   

  Ponadto, szczególną ostrożność należy zachować przebywając w stanach Colima, Morelos y Veracruz.

  Pogorszenie sytuacji wynika nie tylko z działań karteli narkotykowych, jest też efektem coraz powszechniejszej przestępczości pospolitej, jak kradzieże, napady z bronią i porwania dla okupu. Turyści i obcokrajowcy ogółem nie są szczególnym celem przestępców, ale mogą stać się ofiarami z powodu braku ostrożności i przezorności. W 2011 r. miało miejsce ponad 18 tysięcy kradzieży samochodów, w tym większość z użyciem broni. Na wielu głównych drogach i autostradach w w/w stanach napady na samochody są na porządku dziennym. Zaleca się zwiedzanie w dzień, w większych grupach jeśli to możliwe, trzymanie paszportów i większej gotówki w sejfie hotelowym, korzystanie z taksówek korporacyjnych lub polecanych przez hotele i nie wymienianie jednorazowo większej ilości dolarów lub Euro. 

   

  Ambasada zaleca też ostrożność w krajach Ameryki Środkowej. Odradza się podróżowanie po Kostaryce samochodami i autobusami, szczególnie w godzinach nocnych.

   

  Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach dodatkowej akredytacji Ambasady/Konsulatu Generalnego RP w Meksyku (tzn. w Kostaryce), uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w tych krajach przedstawicielstwa, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom.

   

  W celu nawiązania kontaktu z przedstawicielstwem państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:

  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: