close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • KULTURA I NAUKA

 • Polsko-Hiszpańska współpraca kulturalno-naukowa i naukowo-techniczna

   

   

  Współpraca kulturalna na szczeblu rządowym prowadzona jest w oparciu o "Umowę między Polskim Rządem a Rządem Hiszpanii o współpracy kulturalnej i naukowej" oraz o "Umowę o współpracy naukowo-technicznej". W 2003 r. został przyjęty Program współpracy w dziedzinie kultury i edukacji obejmujący lata 2003-2006.

   

  22 września 2005 miało miejsce podpisanie w Madrycie Programu Wykonawczego między Ministerstwem Nauki i Informatyzacji RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki Hiszpanii o współpracy w dziedzinie nauki i techniki. Program będzie obowiązywał przez najbliższych pięć lat.

   

  W 2002 r. trwały obchody Roku Polski w Hiszpanii - kompleksowego przedsięwzięcia promującego polską kulturę i gospodarkę, zainicjowanego przez premierów obu krajów w lipcu 2001 r. W trakcie trwania obchodów zaprezentowano blisko 130 imprez. Do najważniejszych należy zaliczyć: wystawę "Polskie malarstwo romantyczne. Wokół Chopina" w Salamance, wystawę "Polska sztuka przedmiotu" w Sewilli, Walencji, Terrasie i Madrycie, wystawę "Ex Oriente Lux", prezentująca dawne ikony łemkowskie i prac J. Nowosielskiego w Santiago de Compostela i w Walencji. Dużym uznaniem hiszpańskiej publiczności cieszyła się ekspozycja "Motywy hiszpańskie w twórczości Kantora" oraz prezentacje prac Katarzyny Kozyry. Odbyły się pokazy polskich teatrów i koncerty, prezentujące utwory polskich kompozytorów. W uroczystym akcie zakończenia Roku Polskiego w Madrycie w październiku ub.r. odbył się koncert galowy, z udziałem ministrów SZ Polski i Hiszpanii.

   

  W tym roku Polska, jako gość honorowy festiwalu "Wiosna na Balearach", po raz pierwszy dokonała prezentacji na Majorce, Minorce i Ibizie kompleksowego programu kulturalnego obejmującego muzykę, wystawy plastyczne, spektakle teatralne i projekcje filmowe.

   

  Program Roku Hiszpanii w Polsce w br. jest skromniejszy w stosunku do polskiego i obejmuje 4 duże wystawy plastyczne (dwie w Warszawie oraz po jednej w Krakowie i Wrocławiu), 6 koncertów muzycznych, prezentację kina hiszpańskiego, teatru i książki. W czerwcu zainaugurowano wystawy hiszpańskiego artysty Rafaela Canogara w Pałacu w Królikarnii i Antonio Saury w Muzeum Narodowym w Krakowie. W ramach programu 30 lipca br. w Zamku Królewskim w Warszawie zostanie otwarta prestiżowa wystawa hiszpańska pt. "Teatr i fiesta na dworze Habsburgów. Złoty wiek Hiszpanii".

   

  Strona hiszpańska wspiera materialnie nauczanie języka hiszpańskiego w Polsce, kieruje lektorów języka hiszpańskiego do polskich uniwersytetów (Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin i Łódź). W Hiszpanii lektoraty języka polskiego na poziomie uniwersyteckim prowadzą trzy uczelnie: w Barcelonie, Grenadzie i Madrycie. Łącznie j. polski studiuje /zawsze jako drugi lub trzeci język na filologii słowiańskiej/ ok. 250 osób. Nie istnieją szkoły średnie, w których programie  figurowałby język polski. Strona polska rozpoczęła starania mające na celu utworzenie klas dwujęzycznych na wzór istniejących w Polsce.

   

  W październiku 2003 język polski został wprowadzony do prestżowej Escuela Oficial de Idiomas w Madrycie, o co placówka usilnie zabiegała.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: