close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • 2013

 • 26 listopada 2013

  Gościem honorowym wydarzenia był Ryszard Petru, Przewodniczący Stowarzyszenia Ekonomistów Polskich.

  To już VI polsko-hiszpańska debata na madryckim Uniwersytecie Complutense. Spotkanie pt. „Młodzi na rynku pracy. Wyzwania i perspektywy”, zorganizowane 26 listopada br., zainaugurowali: Ambasador RP, Tomasz Arabski; Wicerektor UCM, Margarita San Andres; Dziekan Wydziału Zarządzania, Begoña García Greciano oraz Ambasador Niemiec w Hiszpanii, Reinhard Silberberg.

  Gościem honorowym debaty był Ryszard Petru, Przewodniczący Stowarzyszenia Ekonomistów Polskich.

  Ze strony hiszpańskiej uczestniczyli Jesus Barroso Barrero, Wicedyrektor Generalny ds. Aktywnych Polityk Zatrudnienia oraz Juan Carlos Tejeda, odpowiedzialny za tematykę zatrudnienia i kształcenia w Departamencie Spraw Pracowniczych Stowarzyszenia Przedsiębiorców (CEOE).

  Jako gość wystąpił również reprezentant Ambasady Niemiec, Ufo Pretschker, Radca ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych. Spotkanie moderował Jose Ignacio Conde Ruiz, profesor UCM.

   

  Prelegenci byli zgodni, że kwestia bezrobocia wśród ludzi młodych jest obecnie jednym z najpilniejszych problemów, przed jakimi stoją decydenci w UE. Zaznaczyli, że wyjście Europy z kryzysu nie przyniesie natychmiastowych efektów na rynku pracy.

   

  Podkreślono, że, szczególnie w przypadku ES, należy kontynuować reformę strukturalną rynku pracy, systemu edukacji (wysoki procent studentów przerywających edukację i problem „nad edukacji”), zwiększyć współpracę świata nauki z przedsiębiorcami oraz prowadzić bardziej sprzyjającą firmom politykę (nacisk na elastyczność zatrudnienia).

   

  Ważną kwestią poruszoną przez prelegentów były zbyt wysokie oczekiwania studentów odnośnie wynagrodzeń na jakie mogą liczyć po ukończeniu nauki. Zgodzono się, że w aktualnym kontekście makroekonomicznym polityka wynagrodzeń powinna przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności UE.

   

  Pozytywnym przesłaniem dla studentów było zapewnienie większości ekspertów o korzystnych, choć powolnych, zmianach gospodarczych zarówno w polityce zatrudnienia, jak i przedsiębiorstw, które pozwolą w średniej perspektywie na odbudowanie potencjału rynku pracy.

   

  Debacie przysłuchiwali się licznie zgromadzeni studenci Wydziału oraz reprezentanci korpusu dyplomatycznego.

  Od lewej: Ambasador RP, Dziekan Wydziału Zarządzania, Wicerektor UCM oraz Ambasador Niemiec
  Od lewej: Ambasador RP, Dziekan Wydziału Zarządzania, Wicerektor UCM oraz Ambasador Niemiec
  Od lewej: Udo Pretschker,
Ryszard Petru, 
moderator,
Jesus Barroso Barrero oraz Juan Carlos Tejeda
  Od lewej: Udo Pretschker, Ryszard Petru, moderator, Jesus Barroso Barrero oraz Juan Carlos Tejeda
  Debata
  Debata
  Publiczność
  Publiczność
  Debata
  Debata

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: