close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • 2013

 • 4 grudnia 2013

  Polscy uczniowie są wśród najlepszych pod względem umiejętności rozumowania w naukach przyrodniczych, czytania i interpretacji oraz zdolności matematycznych - wynika z badania PISA przeprowadzonego przez OECD wśród ponad pół miliona 15-latków z 65 krajów. Wyniki młodych Polaków znacznie przekraczają średnią dla państw OECD.

  Uczniowie z Polski zajęli dziewiąte miejsce w kategorii "rozumowanie w naukach przyrodniczych", zaś 10 w czytaniu i interpretacji. Okazali się też bardzo dobrymi matematykami zajmując 14 miejsce w tej dziedzinie, w niej także nastąpił największy awans młodych Polaków, którzy w poprzednich badaniach PISA (Programme for International Student Assesment) zajmowali miejsca w okolicach średniej dla państw OECD.

   

  Wyniki polskich gimnazjalistów w umiejętnościach matematycznych wyróżniają się także na tle innych państw europejskich - to czwarty rezultat wśród państw Unii Europejskiej i szósty na całym kontynencie.

   

  W naukach przyrodniczych 15-latkowie z naszego kraju zajęli miejsce na podium za Finami i Estończykami, na świecie wyprzedzając między innymi USA i Francję.

   

  Badanie PISA wykazało, iż w Polsce jest coraz mniej uczniów z najsłabszymi wynikami, powiększa się za to liczba prymusów, stanowiących już, jeżeli chodzi o zdolności matematyczne, 5 proc. całej badanej grupy.

   

  PISA to dwugodzinny test składający się z pytań wielokrotnego wyboru i pytań otwartych, opartych na sytuacjach, z którymi można spotkać się w codziennym życiu. OECD bada w ten sposób ogromną grupę 510 tys. uczniów z 65 krajów członkowskich tej organizacji. Wśród nich młodzi ludzie z 25 państw wykazali się lepszymi wynikami, niż w poprzednich latach.

   

  Poza Polską, wyraźnie poprawiła się jakość edukacji w Brazylii, Niemczech, Izraelu, Włoszech, Meksyku, Portugalii, Tunezji i Turcji. Bardzo dobre rezultaty w teście osiągnęli uczniowie ze wschodniej Azji, a także Liechtensteinu, Szwajcarii i Holandii.

   

  Badanie zostało przeprowadzone przez OECD już po raz piąty.

  polscy uczniowie w światowej czołówce fot M

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: