close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • 2012

 • 18 grudnia 2012

  W sewilskiej szkole San Francisco de Paula odbyły się znakomicie przygotowane Dni Polskie. W trzydniową imprezę zaangażowanych było ok. tysiąc uczniów wraz z nauczycielami i rodzicami.

  Uczniowie tej szkoły co roku  zajmują się kulturą innego państwa. Tym razem poznali historię i zwyczaje Polski.  Uroczystej inauguracji wydarzenia, podczas której podniesiono polską flagę i odegrano hymn RP, dokonała Agnieszka Frydrychowicz-Tekieli, Chargée d’affaires a.i. RP i dyrektor szkoły, Luis Rey Goñi.

   

  W związku z Dniami Polskimi szkoła zmieniła wystrój; na patio dominuje ogromny biały orzeł własnoręcznie wykonany przez młodzież, na ścianach zawisły kolorowe dekoracje związane z Polską, portrety naszych rodaków, czapki góralskie i kurpiowskie wycinanki.  Podczas pierwszego dnia Dni Polskich młodzi Hiszpanie, w krótkich scenkach, prezentowali wybrane elementy naszej kultury. Przedstawiono m.in. baśniową postać Baby Jagi, recytowano „Quo Vadis” H. Sienkiewicza, przybliżono postaci wielkich Polaków; M. Kopernika, opowiadającego o swoim dziele „De revolutionibus orbium celestium”, oraz Marii Skłodowskiej i Fryderyka Chopina. Hitem wydarzenia okazały się polskie tańce ludowe wykonane przez uczniów szkoły w tradycyjnych polskich strojach. Całość zakończył wzruszający występ chóru, który odśpiewał po polsku kolędę Lulajże Jezuniu. Po części oficjalnej przyszła pora na skosztowanie tradycyjnych polskich potraw, wśród których królowały pierogi.

   

  To pierwsze wydarzenie promujące polską kulturę organizowane na taką skalę w hiszpańskiej szkole. Imprezę wykonano z wielkim rozmachem, z imponującym zaangażowaniem i profesjonalizmem, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Carlos Torrescusa Fons, osoba odpowiedzialna za organizację wydarzenia ze strony hiszpańskiej podkreślił, że przygotowania do takiego przedsięwzięcia zaczynają się już na rok przed imprezą.

  5442 Jornadas de Polonia
  5470 Jornadas de Polonia
  5234 Jornadas de Polonia
  5499 Jornadas de Polonia
  5369 Jornadas de Polonia
  5410 Jornadas de Polonia
  5374 Jornadas de Polonia

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: