close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • 2009

 • Odpowiadając na inicjatywę Ambasady RP w Madrycie hiszpański Kongres Deputowanych przyjął w dn. 22 września br. Deklarację ws. 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, której celem jest przypomnienie społeczeństwu hiszpańskiemu historii agresji na Polskę oraz okrucieństwa wojen, z których najkrwawszą była właśnie II wojna światowa. Deklaracja odwołuje się do potrzeby wspólnych działań całej społeczności międzynarodowej na rzecz pokoju i współpracy.

  Oto pełna treść Deklaracji:

  „70 lat temu, 1 września 1939 r. hitlerowskie oddziały zaatakowały Polskę rozpoczynając tym samym II wojnę światową, która przyniosła miliony ofiar, rozpacz i totalne zniszczenie wielu krajów.

  Jedną  z najbardziej  destrukcyjnych konsekwencji wojny był podział Europy, który zamknął niektórym narodom na wiele lat możliwość życia w demokracji.

  Ta najkrwawsza w historii ludzkości wojna uzmysłowiła jak kruchy może być pokój między narodami i jak wiele wysiłków i determinacji potrzebne jest, aby go zachować .

  Odpowiedzialność za tragedię II wś oraz pamięć o niej a także wspólne zaangażowanie na rzecz odrodzenia pozwoliły na przekształcenie Europy, która dzięki woli ostatecznego zamknięcia najbardziej tragicznego rozdziału swojej historii i podziału, zainicjowała  proces integracji europejskiej i połączyła wysiłki w obronie pokoju i wolności, które stanowią solidne podstawy dla pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju na naszym kontynencie i na świecie.

  W 70-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej Kongres Deputowanych potwierdza swoje przywiązanie do wartości pokoju, wolności i solidarności między Europejczykami i między światową wspólnotą demokracji  jako najlepszych gwarancji współżycia i współpracy na rzecz wspólnej przyszłości".

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: