close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 grudnia 2016

  Podczas odwiedzin na największej ukraińskiej uczelni technicznej Ambasador wystąpił z prelekcją oraz zapoznał się z historią uczelni.

  W środę 14 grudnia 2016 r. ambasador J. Piekło był gościem Politechniki Kijowskiej. Przed spotkaniem ze studentami rektor uczelni Mychajło Zgurowskyj zapoznał swojego gościa z budynkami szkoły oraz bogatą historią uczelni. Abiturientem Politechniki Kijowskiej założonej w 1898 r. jest m.in. Igor Sikorski, konstruktor lotniczy, współzałożyciel znanego koncernu produkującego śmigłowce. Znajdują się tu również liczne polskie ślady. Politechnikę w Kijowie ukończył m.in. Wojciech Alojzy Świętosławski, chemik, biofizyk, rektor Politechniki Warszawskiej oraz Michał Butkiewicz, inżynier, kolejarz, minister komunikacji w II RP. Rektor zaprezentował również osiągnięcia techniki, w które swój wkład włożyli naukowcy kijowskiej uczelni.   

   

   

   

  Ambasador wygłosił również wykład dla studentów i kadry Politechniki Kijowskiej. Podkreślił rolę Polski we wsparciu ukraińskiej niepodległości. Zwrócił uwagę na fakt, że Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała niepodległość Ukrainy 25 lat temu. Przedstawił także swoje spostrzeżenia odnośnie do aktualnych zmian, które czekają Europę. Podkreślił fakt dynamicznych przekształceń i przeorientowań na arenie międzynarodowej. Spotkanie miało również element interaktywny. Studenci mogli zadawać Ambasadorowi pytania. Skupiały się one głównie na kwestiach nauki języka polskiego na Ukrainie i możliwości kształcenia się ukraińskiej młodzieży w Polsce.

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: