close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • ARCHIWUM 2016, 2015, 2014

 • 8 grudnia 2016

  W ramach tegorocznej akcji Narodowego Czytania Instytut Polonistyki Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Kantonie zorganizował 7 grudnia 2016 r. w gronie studentów I i II roku Polonistyki spotkanie poświęcone życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza oraz wybranej w tym roku do czytania jego powieści „Quo Vadis”.

  Wprowadzeniem w świat pierwszych chrześcijan była bardzo ciekawa i starannie przygotowana przez Agnieszkę Jasińską, wykładowczynię polonistyki, prezentacja poświęcona Sienkiewiczowi, laureatowi Nagrody Nobla z 1905 r. oraz przedstawiająca tło historyczne i okoliczności powstania powieści. 

   

  Dziewiętnaścioro studentów II roku studiów polonistycznych przeczytało po polsku fragmenty „Quo Vadis” i trzeba przyznać, że poradzili sobie z tym zadaniem i z językiem oryginału bardzo dobrze. Ich młodsi koledzy śledzili chińskie tłumaczenie tekstu.

   

  Dzień wcześniej studenci mieli możliwość obejrzenia polskiej ekranizacji  „Quo Vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, co pozwoliło im poznać pełną fabułę powieści.

   

  Konsul Generalna Joanna Skoczek, która podczas spotkania także przeczytała fragment „Quo Vadis”, przedstawiła ideę zapoczątkowanego w 2012 r. pod patronatem Prezydenta RP Narodowego  Czytania podkreślając, że ta bardzo pożyteczna, a zarazem sympatyczna akcja jest szansą na szersze poznanie największych dzieł literatury polskiej i jej twórców zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju, służąc jednocześnie propagowaniu czytelnictwa.

  DSC_01182
  DSC_01202
  DSC_01282 (2)
  DSC_01352

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: