close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • KATAR

 • KATAR

   

   


   

  Pełna nazwa:

  Państwo Katar (دولة قطر - Dawlat Qatar)


  Stolica:

  Doha (25°18′N, 51°31′E)


  Waluta:

  Rial (QAR) (1 rial = 100 dirhamów)

  1 USD=3,64 QAR (kurs stały)


  Język urzędowy:

  arabski


  Inne języki:

  angielski (powszechnie używany, szczególnie w handlu i biznesie), urdu i hindi


  Religia:

  islam 71-77,5% (w większości sunnicki, ok. 5% stanowi mniejszość szyicka), chrześcijaństwo 8,5-10,5%, hinduizm 7-12,5%, buddyzm 5%


  Święta państwowe:

  18 grudnia (rocznica zjednoczenia kraju pod panowaniem dynastii Al Thani w 1878 r.);

  drugi wtorek lutego każdego roku (Narodowy Dzień Sportu)


  Godziny pracy:

  7:00 - 14:00 (urzędy)

  8:00 - 12:00, 16:00 - 18:00 (firmy prywatne)

  Dniami wolnymi od pracy są w urzędach administracji publicznej piątek i sobota


  Historia:

  Po wielu wiekach dominacji Imperium Osmańskiego i Wielkiej Brytanii Katar uzyskał niepodległość w 1971 roku. W latach 1995-2013 władzę w kraju sprawował szejk Hamad Bin Khalifa Al Thani. za którego panowania Katar wszedł na drogę reform społecznych i politycznych. Kobiety uzyskały prawa wyborcze (wybory samorządowe), wprowadzono nową konstytucję, i zezwolono na zakładanie związków zawodowych. Ważnym wydarzeniem było także uruchomienie stacji telewizyjnej Al-Jazeera.o zasięgu panarabskim i światowym. Po abdykacji szejka Hamada władzę przejął jego syn, szejk Tamim Bin Hamad Al Thani (2013 r.)


  Geografia:

  Katar jest jednym z najmniejszych państw Zatoki Perskiej, zarówno pod wzgledem powierzchni, jak i ludności. Położony jest na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 11586 km2. Katar jest półwyspem wychodzącym na odległość 160 km na północ w głąb Zatoki Perskiej, którego szerokość waha się od 55 do 90 km.  Powierzchnia jest w większości nizinna (najwyższy punkt - 103 m n.p.m.). Jedynie na zachodnim wybrzeżu napotkać można pojedyncze skaliste ostańce o wysokości dochodzącej do 40 m (okolice miasta Dukhan), a na południowym wschodzie piaszczyste wydmy (Khor Al-Udeid, zwana także Morzem Wewnętrznym). Większość powierzchni tego kraju to jałowa pustynia i nieużytki. Wschodnią, zachodnią oraz północną granicę stanowi wybrzeże Zatoki (długość ok. 550 km), od południa graniczy zaś z Arabią Saudyjską.


  Dojazd:

  Dojazd do Kataru z Polski nie stanowi żadnego problemu. Od 2012 r. codzienne bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa-Doha oferuje katarski przewoźnik Qatar Airways (od grudnia 2017 r. 2 pary samolotów dziennie). Możliwe jest ponadto połączenie z Warszawy z przesiadką w Stambule.

  Od 9 sierpnia 2017 r. obywatele polscy nie podlegają w Katarze obowiązkowi wizowemu w zakresie pobytów turystycznych nieprzekraczających łącznie 90 dni w okresie 180 dni liczonych od daty wjazdu na terytorium Kataru. Obywatele RP uprawnieni są do wielokrotnego przekraczania katarskiej granicy. Jednocześnie władze katarskie wymagają, by okres ważności paszportu osoby przekraczającej granice emiratu wynosił co najmniej 6 miesięcy. Bez zmiany pozostały przepisy o wizach pracowniczych, uzyskiwanych wraz z zezwoleniem na pracę za pośrednictwem pracodawcy (tzw. sponsora wizowego).

  Przy wjeździe do Kataru obywatele RP muszą legitymować się paszportem zwykłym; paszporty tymczasowe nie uprawniają do wjazdu na terytorium Państwa Katar.

  W odniesieniu do niektórych rodzajów wiz (m.in. pracownicze i rodzinne) obowiązuje wciąż zasada sponsoringu wizowego. Sponsorem wizy może być obywatel Kataru, osoba prawna zarejestrowana w Katarze lub cudzoziemiec przebywający w Katarze ze statusem rezydenta z prawem do pracy (może wystąpić w roli sponsora wizowego dla członków najbliższej rodziny). Szczegółowe informacje dotyczące możliwości uzyskania wizy przez obywatela RP można otrzymać w MSW w Dosze oraz w Ambasadzie Kataru w Warszawie (http://warsaw.embassy.qa/en/home, office@qatarembassy.pl).

  Uwaga: 5 czerwca 2017 r. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt wprowadziły blokadę Kataru. Od 6 czerwca 2017 r. w związku z zamknięciem katarsko-saudyjskiej granicy oraz przestrzeni powietrznej wskazanych państw dla katarskich linii lotniczych należy liczyć się z utrudnieniami w podróżowaniu do i z Kataru. Loty do i z Kataru wstrzymały linie Etihad, Emirates, Air Arabia, Flydubai, Gulf Air i Saudia, natomiast Qatar Airways zawiesiły do odwołania wykonywanie połączeń do Arabii Saudyjskiej, ZEA, Bahrajnu i Egiptu. Pozostałe loty są realizowane, aczkolwiek należy liczyć się z możliwością wystąpienia niewielkich opóźnień.


  Obyczaje:

  Katar jest krajem muzułmańskim z dominującą ludnością sunnicką (wahhabici) surowo przestrzegającą zasad wiary. Obowiązuje zakaz wwozu produktów alkoholowych, w tym także tych nabytych w sklepach wolnocłowych. Dostęp do alkoholu jest ograniczony i w praktyce dostępny jest jedynie w dobrych hotelach i klubach. Za spożywanie alkoholu w miejscach nie posiadających licencji należy spodziewać się surowych kar. Katar pozostaje krajem konserwatywnym również w kwestiach ubioru - śmiałe ubrania, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn są mocno niewskazane, szczególnie w okresie świętego miesiąca ramadanu.


  Pogoda:

  Katar położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Zimy są łagodne, a lata niezwykle upalne i wilgotne. Słońce świeci przez cały rok.  W okresie od czerwca do września temperatura zwykle dochodzi do 45oC w ciągu dnia i około 30oC w nocy przy 50-90% wilgotności powietrza. W okresie od listopada do kwietnia temperatura waha się od 28 do 38oC w dzień i 7oC w nocy. Średni roczny opad to około 70 mm.


  Bezpieczeństwo:

  Katar jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw regionu. Przestępczość jest sporadyczna - turysta może czuć się bezpiecznie bez podejmowania specjalnych środków ostrożności. Turysta może swobodnie poruszać się o każdej porze dnia bez konieczności unikania niebezpiecznych dzielnic, jako że takowe w Katarze nie istnieją. Brak jest podwyższonego zagrożenia terrorystycznego.


  TELEFON ALARMOWY (STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE) 999

   

   


  HYMN KATARU: Hymnem Kataru jest Al-Salam al-Amiri

   

  Nuty hymnu katarskiego

  Swearing by God who erected the sky
  Swearing by God who spread the light
  Qatar will always be free
  Sublimed by the souls of the sinceres
  Proceed thou on the manners of the ascendants
  And advance on Prophet's guidance
  In my heart,
  Qatar is an epic of glory and dignity
  Qatar is land of the early men
  Who protect us at time of distress,
  Doves they can be at times of peace,
  Warriors they are at times of sacrifice.

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: