""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • 2012

 • 19 grudnia 2012

  Obowiązkowy składnik wigilijnej kolacji. Karp gości na polskich stołach w zasadzie tylko podczas świąt Bożego Narodzenia, ale wtedy mało który dom może się bez niego obejść.

  © teressa - Fotolia.com źródło: www.poland.gov.pl

       Tę słodkowodną rybę można przyrządzać na wiele sposobów: jako karpia w galarecie, pasztet z karpia, czy karpia duszonego w piwie lub w śmietanie . W dawnej kuchni polskiej karpia dusiło się w „czarnym sosie” z ciemnego piwa i rybiej krwi. Innym tradycyjnym daniem jest karp w piernikach, do dziś potrawa wigilijna w wielu domach.

       Dzisiaj karpia najczęściej smaży się pokrojonego w poprzeczne kawałki nazywane „dzwonkami”, piecze w szarym sosie z rumienionego masła z rodzynkami i piernikiem, albo gotuje po żydowsku, czyli we własnym wywarze. Można go też panierować w pokruszonym pierniku, migdałach i maku. Jako dodatek podaje się sos z suszonych śliwek lub śliwkowe powidła.

  Karp     W Polsce przetrwał zwyczaj kupowania żywych karpi przed świętami, przetrzymywania ich w wannach i samodzielnego zabijania. To pozostałość z okresu PRL-u, gdy o wszystko trzeba było zabiegać z wyprzedzeniem. Dziś przeciwko tej tradycji występuje wiele organizacji ekologicznych.

       W Polsce występuje karp zatorski, który został oznaczony unijnym oznaczeniem ChNP (Chroniona Nazwa Pochodzenia). Pochodzi z tzw. Doliny Karpia położonej na obszarze województwa małopolskiego: w gminach Zator i Przeciszów w powiecie oświęcimskim oraz gminie Spytkowice w powiecie wadowickim. Karp linii zatorskiej wywodzi się z rasy karpia polskiego (galicyjskiego). Ma niezwykle delikatny smak i coraz bardziej zyskuje na popularności.

   

  Przepis z książki Marka Łebkowskiego
  „Najlepsze przepisy kuchni polskiej”

   

  Karp po żydowsku

  1 karp (1,5 kg)

  800 g cebuli

  1 marchewka

  1 pietruszka

  ½ selera

  1 łyżka masła

  1 liść laurowy

  4 ziarna pieprzu

  4 ziarna ziela angielskiego

  sól

       Rybę sprawić, oskrobać z łuski, rozciąć brzuch, usunąć wnętrzności. Następnie wypłukać z krwi, pokroić na dzwonka, osolić i odstawić na 30 minut. Warzywa obrać, opłukać, cebulę posiekać. Zalać warzywa i cebulę 1 l wody, dodać głowę i ogon ryby, liść laurowy, ziele angielskie i pieprz. Gotować 30 minut. Dodać dzwonka ryby i gotować następne 30 minut. Dzwonka ryby ułożyć na półmisku. Wywar przecedzić, mocno odciskając i polać nim karpia. Podawać na ciepło z gotowanymi ziemniakami, lub zastudzić i podawać na zimno z chałką.

   

  Monika Kucia

   

  Monika Kucia - dziennikarka kulinarna, autorka „Cuisine PL”, publikacji promującej polską gastronomię w czasie prezydencji Polski w UE. Współautorka z Kurtem Schellerem książki "Kuchnia polska, jakiej nie znacie". Publikuje regularnie m.in. w magazynach „Traveler”, „Weranda Country”, „Food Service”, „Ona & Styl” i „Kaleidoscope”.

   

   

  źródło: www.poland.gov.pl

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: