close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • HISTORIA AMBASADY

 • Informacje o budynku Ambasady - Historia :

   

  Historia budynku :

   

  Nieruchomość jest własnością Skarbu Państwa Rzeczpospolitej Polskiej. Została ona zakupiona 24 października 1929 roku, przez hrabiego Jana Szembeka, który, w imieniu RP, podpisał kontrakt kupna - sprzedaży.
  Budynek samej ambasady został wybudowany w 1912 roku przez poprzedniego właściciela, którym był kupiec zbożowy, natomiast oficyna - na zapleczu gmachu - została dobudowana w latach 30-tych ubiegłego wieku. Gmach ambasady uległ poważnemu uszkodzeniu podczas trzęsienia ziemi w 1977 roku. W latach 1978-1980 budynek został  całkowicie odbudowany (praktycznie od fundamentów) w oparciu o technologię odlewanego żelbetonu, dzięki czemu, wchodzące w jego skład obiekty, są obecnie odporne na wstrząsy sejsmiczne o dużej sile.
  W latach 1993-1995 oraz 2005-2006 ambasada została poddana generalnemu remontowi.

   
  Ciekawostki :

   

  Najładniejszym i szalenie oryginalnym pomieszczeniem ambasady jest biblioteka, pokryta w całości dębową boazerią.
  Prócz niej na uwagę zasługuje również zdjęcie J. Piłsudskiego znajdujące się w gabinecie ambasadora, które zostało znalezione w czasie remontu placówki w 1993 roku w zamurowanej w piwnicznym murze skrzyni.

   

  Wydarzenia historyczne :

   

  Z punktu widzenia tradycji polskiej służby dyplomatycznej, budynek Ambasady RP w Bukareszcie niewątpliwie zajmuje ważne miejsce, czego dowodem są przedstawione poniżej, a zasługujące na odnotowanie wydarzenia, jakie miały miejsce w pomieszczeniach ambasady w okresie 2001 - 2006 :
  - w  kwietniu 2002 r., na zaproszenie władz Rumunii przebywał w Bukareszcie były doradca prezydenta J. Cartera ds. bezpieczeństwa, prof. Zbigniew Brzeziński, który złożył w ambasadzie wizytę, prosząc o umożliwienie zwiedzenia całego budynku/obiektu, o którym wiele czytał studiując materiały  dotyczące Polski po wrześniu 1939 r.,
  - w dniu 4 czerwca 2006 r. na terenie ambasady odbyły się negocjacje prezydentów Armenii, R. Koczariana i Azerbejdżanu, I. Alijewa  w sprawie zakończenia konfliktu o Górski Karabach, które odbywały się pod patronatem OBWE.
  Ponadto w latach 1990-2007, podczas wizyt oficjalnych w Rumunii, w ambasadzie przebywali: Prezydent Lech Kaczyński z Małżonką (02.02.2007 r.), Prezydent Aleksander Kwaśniewski, trzykrotnie - w 1996, 1999, 2003 oraz Premierzy: W. Pawlak (1994) i L. Miller  (2004).

  Oprac. A.Kręgulec.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: