close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej 

   

 • ZASADY KORZYSTANIA Z DRÓG PŁATNYCH

 • Na Białorusi funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat drogowych BelToll (podobny do polskiego viaTOLL). Kierowcy wszystkich pojazdów zarejestrowanych poza obszarem Euro-Azjatyckiej Unii Gospodarczej zobowiązani są do wnoszenia opłaty za przejazd drogami objętymi tym systemem.  Aby skorzystać z sieci płatnych dróg, samochód powinien zostać wyposażony w pomiarowe urządzenie elektroniczne, które można wypożyczyć za kaucją, na podstawie umowy, w jednym z punktów obsługi klienta rozmieszczanych przy wjazdach i wyjazdach z płatnych odcinków dróg oraz pomiędzy nimi.

  Na drogowych  przejściach granicznych Terespol-Brześć, Kukuryki-Kozłowicze, Sławatycze-Domaczewo oraz Połowce-Pieszczatka, przy wjeździe na Białoruś, funkcjonariusze białoruskiej straży granicznej rozdają kierowcom ulotki informujące o funkcjonowaniu na Białorusi elektronicznego systemu poboru opłat drogowych BelToll. Kierowcy dostają ulotki, wraz z kartą imigracyjną. Ulotka w języku rosyjskim i angielskim informuje, że na Białorusi są płatne drogi, poucza o niezbędności otrzymania w punkcie obsługi BelToll urządzenia pomiarowego oraz ostrzega o opłacie w podwyższonej wysokości, w przypadku naruszenia zasad korzystania z płatnych dróg. W miejscach, gdzie odbywa się odprawa celna znajdują się stojaki, na których są do wzięcia mapy z wykazem płatnych dróg. Mapy te, są również dostępne w punktach obsługi BelToll. Na mapach zaznaczono wszystkie odcinki płatnych dróg oraz punkty obsługi BelToll. Zawarta tam informacja (m.in. o zasadach korzystania z płatnych dróg, o taryfie opłat, w tym o podwyższonej wysokości - wynosi ona aż 100 EUR dla samochodów osobowych i 260 EUR dla ciężarówek za każde naruszenie, o warunkach zawarcia umów z BelToll i sposobie uiszczenia opłat) podana jest w czterech językach, w tym także w języku polskim. Należy pamiętać, że w przypadku naruszenia przepisów o korzystaniu z płatnych dróg, pojazd zostanie zatrzymany aż do uregulowania opłaty.

  Punkty obsługi BelToll są rozmieszczone przed wjazdem na płatną drogę. Dojazd do nich oznaczono specjalnymi znakami  drogowymi. Znaki te są rozmieszczone tuż przed tymi punktami. Punkty obsługi BelToll są czynne całodobowo i dostępna w nich jest pełna informacja o funkcjonowaniu systemu płatnych dróg. Opłatę za przejazd płatnymi drogami można uiścić gotówką (wyłącznie w rublach białoruskich) lub też kartą bankową /Visa, MasterCard/ lub nawet paliwową. Dokonanie wymiany waluty w punktach nie jest możliwe. Można to zrobić na każdym przejściu granicznym oraz na niektórych stacjach benzynowych.

  W odległości 2 kilometrów od płatnej drogi, jak również bezpośrednio przed jej początkiem, na trasie M 1 w kierunku wyjazdowym z miasta Brześcia, umieszczony jest ostrzegawczy znak drogowy.informujący, że dalsza podróż tą drogą będzie płatna.

  Podczas montażu urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj szyby w samochodzie. W przypadku szyb metalizowanych urządzenie należy montować jedynie na „wykropkowanej” (przepuszczalnej dla fal radiowych) powierzchni w pobliżu lusterka wstecznego. W przypadku braku stref przepuszczalnych dla fal radiowych należy wykupić urządzenie pomiarowe z anteną zewnętrzną. Jeżeli podczas przejazdu pod bramką poboru opłat urządzenie nie zadziała, należy niezwłocznie udać się do najbliższego punktu obsługi. Kontroli poboru opłat dokonuje białoruska Inspekcja Transportowa.

  Pełna informacja na ten temat znajduje się na stronie białoruskiego operatora http://beltoll.by/index.php/pl/

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: