close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 23 marca 2017

  Jak wyglądają współczesne stosunki polsko-słowackie, patrząc na nie od powstania Państwa Słowackiego w 1993 roku? Jak Polska przyjęła powstanie niepodległej Słowacji, a Słowacja jak ułożyła sobie stosunki z sąsiadem z północy?

  Odpowiedzi na te pytania udziela nam publikacja „Współczesne stosunki polsko-słowackie”, która powstała z inicjatywy Ambasady RP w Bratysławie i Słowackiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej. Słowacka prezentacja książki odbyła się 23 marca 2017 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Bratysławie. W dyskusji udział wzięli dyrektor Alexander Duleba i analitycy SFPA Vladimír Bilčík, Samuel Goda i Tomáš Strážay. Polskimi uczestnikami spotkania byli ambasador RP Leszek Soczewica i analitycy OSW Mateusz Gniazdowski i Jakub Groszkowski.

   

  W żywą dyskusję poświęconą ostatnim dwóm dekadom stosunków polsko-słowackich włączyli się byli ambasadorowie Republiki Słowackiej w RP - Marián Servátka, Magda Vášáryová i Vasil Grivna. Aktywny udział w spotkaniu wzięli też przedstawiciele słowackiej Rady Narodowej na czele z przewodniczącym Grupy Przyjaźni z Rzeczpospolitą Martinem Fedorem, a także słowaccy naukowcy, analitycy i dziennikarze. Moderatorem spotkania był redaktor dziennika Postoj Jaroslav Daniška.

   

  Współczesne stosunki polsko-słowackie – do pobrania plik pdf w języku polskim

  Súčasné slovensko-poľské vzťahy – stiahni súbor pdf v slovenskom jazyku

   

  Publikacja stanowi pierwszy swojego rodzaju przewodnik po różnych obszarach stosunków polsko-słowackich. Znajdują się w nim artykuły o współpracy politycznej, gospodarczej, obronnej, energetycznej, transgranicznej i transportowej, ale też o polityce w ramach Unii Europejskiej czy o polityce wschodniej.

   

  Katalog tych obszarów nie jest wyczerpujący, stanowi on autorski wybór analityków Centrum Badawczego Słowackiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej z Bratysławy (RC SFPA) i Ośrodka Studiów Wschodnich z Warszawy (OSW), którzy chcieli przybliżyć szerszej publiczności pole swoich zainteresowań i pracy. Na podkreślenie zasługuje, że każdy artykuł został napisany wspólnie przez autora polskiego i słowackiego, co zakłada już spory kredyt wzajemnego zaufania i zrozumienia, a te w polityce zagranicznej są bezcenne. Ta wyjątkowa publikacja ukazuje się jednocześnie na polskim i na słowackim rynku.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: