close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 maja 2019

  Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w kolejnej perspektywie finansowej UE oraz rozwój sieci kolei dużych prędkości w Europie Środkowej to główne tematy spotkania ministrów transportu krajów V4 z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

  - Polska jest obecnie jednym z największych placów budowy w Europie, a wartość realizowanych przez nas programów infrastrukturalnych przekracza 200 mld zł. Realizujemy duże inwestycje kolejowe i drogowe, z których jedną z najistotniejszych tras jest Via Carpatia, łącząca naszą część Europy z regionem Morza Egejskiego, Morza Czarnego i Adriatyku. Realizujemy także drogę ekspresową S3, która na większości odcinków została już oddana do ruchu lub jest w budowie. Zakładamy, że wkrótce pojedziemy drogą ekspresową od Bałtyku Zachodniego do Czech – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

   

  Wszystkie państwa członkowskie V4 zgodnie potwierdzają, że szybka kolej w Europie Środkowej znacząco podniesie konkurencyjność transportu kolejowego, a zarazem pozwoli na szybsze wyrównanie poziomu życia jej mieszkańców z Europą Zachodnią.

  Podczas spotkania ministrowie ds. transportu z Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier podpisali Deklarację dotyczącą projektu sieci kolejowej dużych prędkości w Europie Środkowej i jej finansowania. Podkreślono znaczenie szybkiej kolei dla mobilności działalności gospodarczej oraz wolę dalszego pogłębiania współpracy dla poprawy połączeń kolejowych w naszej części Europy.

   

  Więcej na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury: Minister Adamczyk na spotkaniu ministrów transportu krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: