close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • SPRAWY SPADKOWE

 • 29 maja 2017

  Zgodnie z prawem konsul wykonuje czynności dotyczące zabezpieczenia i realizacji spadków lub innych należności mogących przysługiwać lub przysługujących jedynie Skarbowi Państwa.

  Oznacza to, że w przypadku chęci ustanowienia reprezentanta działającego na terytorium Brazylii w postępowaniu spadkowym, należy skontaktować się z lub dowolnie wybraną kancelarią adwokacką w Brazylii, specjalizującą się w sprawach spadkowych.

  W przypadku postępowania spadkowego obywatel polski może natomiast zgłosić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Brasílii w celu potwierdzenia własnoręczność podpisu spadkobiercy pod oświadczeniem o odrzuceniu lub o przyjęciu spadku (Oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu) lub potwierdzenia danych w projekcie protokołu dziedziczenia i wyrażenia zgody na spisanie protokołu dziedziczenia zgodnie z projektem (Potwierdzenie danych w projekcie protokołu dziedziczenia).

   

  W przypadku transgranicznego postępowania spadkowego – tj. w sytuacjach, w których trzeba załatwiać sprawy związane z nabyciem spadku w różnych państwach UE – kluczowe znaczenie ma data śmierci spadkodawcy.

   

  Transgraniczne postępowania spadkowe dla spadków otwartych od 17 sierpnia 2015 roku

  Transgraniczne postępowania spadkowe dla spadków otwartych przed 17 sierpnia 2015 roku

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: