close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • SZKOLNICTWO


 • Społeczna Szkoła Polonijna w Belgradzie

   

  Kontakt:
  kierownik szkoły, p. Krystyna Radović -  krystynaradovic@gmail.com

    

  Informacje o Szkole Polonijnej w Belgradzie: 

  Szkoła Polonijna w Belgradzie  rozpoczęła działalność w 1989 roku. Działa w trybie sobotnim. W pierwszych latach istnienia prowadzona działalność miała charakter stricte oświatowy i koncentrowana była na nauce języka polskiego. Przez pierwszych dziesięć lat Szkoła Polonijna korzystała z gościnności polskiej placówki dyplomatycznej i lekcje odbywały się w Ambasadzie RP w Belgradzie. Z biegiem czasu działalność szkoły została poszerzona o programy o charakterze kulturalno - edukacyjnym, których odbiorcami byli już nie tylko uczniowie, ale także przedstawiciele środowiska polonijnego oraz społeczeństwo w miejscu zamieszkania tj. Serbii.  Wielu absolwentów Szkoły Polonijnej w Belgradzie podjęło bądź ukończyło studia w Polsce, wśród tych studiujących w Serbii wielu jest stypendystami Fundacji Semper Polonia. W 2000 roku Szkoła Polonijna usamodzielniła się lokalowo tj. zaczęła wynajmować pomieszczenie na prowadzenie działalności. Było to niezbędne ze względu na znaczny wzrost liczby uczniów. Rozszerzyła się również gama nauczanych przedmiotów. W 2002 roku otwarta została filia Szkoły Polonijnej na południu Serbii w miejscowości Vrnjacka Banja. Dzisiaj szkoła działa wyłącznie w Belgradzie.
   
  Obecnie uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w zajęciach poświęconych językowi polskiemu i polskiej kulturze, historii, geografii i ekologii, prowadzonych przez wolontariuszy pod kierownictwem p. Krystyny Radović w budynku "Stari Dif" w Belgradzie, ul. Deligradska 27.

   

  Szkoła Podstawowa im. Tihomira Ostojića w Ostojićevie

   

  Uczniowie serbskiej szkoły podstawowej, mający polskie korzenie,  mają możliwość uczestniczenia w comiesięcznych zajęciach poświęconych językowi polskiemu i polskiej kulturze, prowadzonych przez wykwalifikowaną nauczycielkę języka polskiego.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: