close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • DZIEŃ SŁUŻBY ZAGRANICZNEJ

 • 16 listopada 2011

  Z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego odbyła się 16 listopada br. w Pałacu Prezydenckim uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym na rzecz polskiej służby zagranicznej.

  Z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego odbyła się 16 listopada br. w Pałacu Prezydenckim uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym na rzecz polskiej służby zagranicznej.
   

  W trakcie uroczystości Prezydent Bronisław Komorowski wręczył Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote Krzyże Zasługi. W imieniu uhonorowanych odznaczeniami państwowymi głos zabrał Podsekretarz Stanu w MSZ Jacek Najder.

   

  W Pałacu Prezydenckim zostały również wręczone: odznaka Ministra Spraw Zagranicznych Bene Merito – zaszczytne honorowe wyróżnienie, nadawane w uznaniu za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej, nominacje na stopień Ambasadora Tytularnego oraz nagroda imienia Andrzeja Kremera dla Konsula Roku i nagroda imienia Mariusza Kazany za szczególny wkład w promowanie wizerunku RP za granicą.

   

  Podczas uroczystości Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że „jest dla mnie ogromnym źródłem satysfakcji to, że mogę dzisiaj tu, w Pałacu Prezydenckim, podziękować. Podziękować wszystkim odznaczonym, podziękować w imieniu całej Polski, całego narodu. Podziękować także instytucji, którą Państwo reprezentujecie, w ramach której pracujecie dla dobra naszej ojczyzny". Prezydent w swoim wystąpieniu dodał również: "Polska jest krajem, który zabiega o to, aby idea europejska trwała, rozwijała się i umacniała. Chciałbym Państwu życzyć osiągania wielkiego celu, jakim jest wzmocnienie Unii po to, aby polska pozycja i polskie znaczenie dzięki temu było coraz większe".

  Minister Radosław Sikorski w swoim wystąpieniu do zgromadzonych gości podkreślił, że „do sukcesów Polski ostatnich lat przyczynili się konkretni pracownicy służby zagranicznej, jak również nasi przyjaciele, których dzisiaj uhonorujemy. Przyczynił się Pan Prezydent, zwłaszcza poprzez ożywienie Inicjatywy Weimarskiej”.

   

  Minister Sikorski wspomniał także o poprawie infrastruktury Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz polskich placówek. MSZ systematycznie inwestuje w informatyzację resortu czego wyrazem jest m.in.: system elektroniczny Wiza-konsul, e-konsulat, mobilne Konsulaty. - To przykład nowatorskich rozwiązań podejmowanych z myślą o gospodarnym wydatkowaniu pieniędzy podatników – zaznaczył Minister.

   

  Marcin Bosacki
  Rzecznik Prasowy MSZ 

   


  Zobacz również:

   

   


   

  Odznaczeni zostali

   

  Za wybitne zasługi w służbie zagranicznej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej

   

  KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

  1. Pan Jarosław BRATKIEWICZ
  2. Pan Jacek NAJDER
  3. Pan Bogusław WINID

   

  KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

  4. Pan Jacek CHODOROWICZ
  5. Pan Artur HARAZIM
  6. Pan Krzysztof KRAJEWSKI
  7. Pan Tadeusz SZUMOWSKI
  8. Pani Barbara SZYMANOWSKA
  9. Pan Maciej SZYMAŃSKI
  10. Pani Agnieszka WIELOWIEYSKA
  11. Pan Marek ZIÓŁKOWSKI

   

  Za zasługi w służbie zagranicznej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej

   

  ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

  12. Pani Katarzyna KACPERCZYK
  13. Pani Elżbieta KALBARCZYK-CHOCHÓŁ
  14. Pani Małgorzata KAŁUŻYŃSKA
  15. Pan Artur LORKOWSKI.

   

  Podczas uroczystości Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski wręczył również odznaki honorowe „Bene Merito”, nominacje ambasadora tytularnego zasłużonym pracownikom MSZ, a także nagrodę im. Andrzeja Kremera i nagrodę im. Mariusza Kazany.

   

  Odznaki Honorowe „Bene Merito” otrzymali:

  1. Grzegorz GRUCA
  2. Michał MERCZYŃSKI
  3. Karol OKRASA
  4. Zbigniew PAWŁOWSKI
  5. Jerzy Jakub REJT
  6. Andrzej SZUMOWSKI

  Nagrodę im. Andrzeja Kremera dla Konsula roku odebrał Krzysztof CIEBIEŃ.

  Nagrodę im. Mariusza Kazany za szczególny wkład w promowanie wizerunku RP za granicą odebrał Zenon KOSINIAK-KAMYSZ.

   

  Nominacje na stopień Ambasadora Tytularnego odebrali:

  1. Tomasz CHŁOŃ
  2. Mirosław GAJEWSKI
  3. Adam KUŁACH
  4. Krzysztof MAJKA
  5. Andrzej MISZTAL
  6. Bronisław MISZTAL
  7. Krzysztof OLENDZKI
  8. Piotr PUCHTA

   

  20a
  18a
  3a
  15a

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: