close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • RAPORT KONSULARNY 2010

 • Drodzy Państwo,

  Mam przyjemność zaprezentować Państwu Raport Polskiej Służby Konsularnej za 2010 rok – rok, który był szczególnie obfitujący w trudne dla naszych konsulów sytuacje nadzwyczajne i kryzysowe.

  Polska służba konsularna jest częścią zintegrowanej służby zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiedzialną za bezpośrednią realizację działań związanych z ochroną interesów i praw naszych obywateli przebywających za granicą. Sposób w jaki te zadania są wykonywane ma ogromne praktyczne znaczenie. Wielu obywateli polskich, zarówno polskich jak i obcych, wyrabia sobie opinię o polskiej dyplomacji, a pośrednio o naszym państwie, na podstawie kontaktów z konsulami, ich skuteczności oraz stosunku do interesanta. Stawia to bardzo wysokie wymagania przed służba konsularną, która w swoich działaniach powinna być nie tylko sprawna i skuteczna, ale przede wszystkim bliska i życzliwa człowiekowi.

  Raport nie obejmuje ze względów oczywistych działań podejmowanych podczas tegorocznego kryzysu w krajach Bliskiego Wschodu. Już teraz mogę z satysfakcją stwierdzić, że polska służba konsularna w pełni sprawdziła się podczas tej sytuacji nadzwyczajnej, niosąc pomoc nie tylko Polakom, ale także obywatelom innych państw.

  Mam nadzieję, że lektura Raportu pozwoli Państwu lepiej zrozumieć specyfikę pracy konsula, ocenić wyzwania, którym musi sprostać służba konsularna, a także bliżej poznać przyjęty przez nas kierunek prowadzonych w niej przez ostatnie lata przekształceń.

  Bezprecedensowa modernizacja warsztatu pracy służby konsularnej, podniesienie efektywności i jakości działań polskich konsulów służyć mają jednemu celowi: zapewnieniu najlepszej pomocy i opieki obywatelom Polski w całym świecie.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Radosław Sikorski

   

  Raport Polskiej Służby Konsularnej 2010 - POBIERZ PLIK

  Zdjęcia z prezentacji


   

   

      

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: