close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PROFILE KRAJÓW

 • PANAMA

 • NazwaPanama
  Nazwa oficjalnaRepublika Panamy
  StolicaPanama
  Walutabalboa (PAB), 1 PAB = 100 centavos
  Językhiszpański; Inne języki: angielski
  Polska placówkaAmbasada RP w Panamie

   

  Wjazd i pobyt


   

  Między Polską a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Zgodnie z nią turyści mający ważne polskie paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 6 m-cy bez wiz. Należy jednak pamiętać, że każdy przyjeżdżający do tego kraju ma obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Panamska służba graniczna podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą długości pobytu cudzoziemca w Panamie. Turystom zabrania się podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.

  Obowiązuje zakaz wjazdu na terytorium kraju dla podróżnych, którzy przebywali w ciągu ostatnich 21 dni, w Sierra Leone, Gwinei lub Liberii.

  Nie ma obowiązku meldunkowego.

  W dniach 22-27 stycznia 2019 r. w Panamie odbywają się Światowe Dni Młodzieży. Jeśli planujesz w nich udział, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

   

   

   

  Bezpieczeństwo


   

  W  stolicy występuje zagrożenie przestępczością pospolitą (napady połączone z kradzieżą). Napady zdarzają się najczęściej w nocy, w starej części miasta, tzw. Casco Viejo, w okolicach Avenida Central, a także w dzielnicach biedniejszych - Curundu, San Miguelito, Panama Viejo i Chorillo. Dużo gorsza sytuacja panuje w mieście Colón. Niezwykle niebezpieczny jest pas graniczący z Kolumbią, gdzie działają zorganizowane bandy zbrojne i przemytnicze.

   

  Ubezpieczenie


   

  Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Przy wjeździe samochodem cudzoziemcy muszą mieć ubezpieczenie komunikacyjne

   

  Zdrowie


   

  Od podróżujących z Polski nie wymaga się obowiązkowych szczepień. Jednak, bez względu na posiadane obywatelstwo, osoby podróżujące z kontynentu afrykańskiego i z Brazylii są zobowiązane przedstawić zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko żółtej febrze. Przyjeżdżający z Wenezueli, Brazylii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Serbii, Grecji, Włoch i Francji powinny zaszczepić się przeciwko odrze i różyczce a osoby podróżujące z Wenezueli, Brazylii i Haiti – dodatkowo przeciwko błonicy i tężcowi.

  W prowincjach północno-zachodnich, przy granicy z Kostaryką, na południowym wschodzie, w pasie przygranicznym z Kolumbią oraz w biednych dzielnicach stolicy pojawiają się przypadki malarii i dengi - chorób przenoszonych przez komary. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

  W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

  Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, np. Brazylia, żądają ostatnio, aby osoby podróżujące z Panamy miały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.

  Wizyta u lekarza kosztuje od 30 do 100 USD, doba w szpitalu od 100 do 300 USD. Prywatne usługi medyczne w stolicy utrzymują się na niezłym poziomie. W innych miejscowościach pozostawiają bardzo wiele do życzenia.

   

  Informacje dla kierowców


   

  Polskie prawo jazdy jest uznawane do 3 miesięcy licząc od daty wjazdu do Panamy, po tym okresie należy wymienić prawo jazdy na panamskie. Z uwagi na zły stan techniczny ulic i dróg, duże natężenie ruchu oraz miejscowe zwyczaje motoryzacyjne (zwłaszcza w stolicy) liczne są wypadki. Szczególną ostrożność powinni zachowywać na ulicach piesi. Obywatele Panamy nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego i większość kierowców go nie ma. Ściągalność kosztów napraw od miejscowych kierowców-sprawców wypadków jest niewielka. Jest możliwość wynajęcia samochodu. Między Panamą i Kolumbią nie ma połączenia drogowego.

   

  Cło


   

  Turysta ma prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty należy zadeklarować w dokumencie odprawy celnej (formularze wręczane są wraz z kartą zgłoszeniową w samolocie lub przed przekroczeniem granicy). Należy jednak unikać wwożenia większej ilości gotówki (powyżej 10 tys. USD). Zadeklarowanie takiej kwoty w deklaracji celnej może narazić turystę na niebezpieczeństwo napadu i kradzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD. W ramach tej kwoty turysta ma prawo wwieźć do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne. W Panamie obowiązuje 7-procentowy podatek od usług i towarów przetworzonych, jednak nie jest on zwracany turystom.

   

  Przepisy prawne


   

  Posiadanie, przemyt, produkcja  i handel narkotykami są bardzo surowo karane.

   

  Przydatne informacje


   

  • Odradza się korzystanie z komunikacji miejskiej. Taksówki nie są drogie, ale kierowcy nie posługują się licznikami. Ceny za przejazd należy każdorazowo negocjować.
  • Walutą obiegową w Panamie jest dolar amerykański, którym można się posługiwać na terytorium całego kraju. Praktycznie wszędzie można płacić kartami debetowymi i kredytowymi, również wydanymi przez polskie banki – karty Visa i MasterCard. Przy płaceniu kartą zawsze wymagany jest dokument tożsamości posiadacza karty. Wypłaty gotówki ograniczone są do kwoty 500 USD, a transakcja taka obciążona jest opłatą w wys. 5,35 USD, niezależnie od dodatkowej opłaty polskiego banku. 
  • System telefonii komórkowej nie jest kompatybilny z systemami w Polsce.
  • Napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz.   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  17 marca 2015 (ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2019)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: